2011. február. 18. - Féltik az árteret. Nem illegális a fakivágás Murarátka - Nem tilos a Natura 2000 oltalom alatt álló területen fát kitermelni, de annak mértékét szigorú szabályok határozzák meg - mondja Lelkes András, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre. Mindezt egy olvasói felvetésre reagálva jelentette ki a szakember.
Olvasónk szerint a Mura partján, elsősorban Murarátka és Muraszemenye környékén elképesztő mértékű fakivágások történtek.
Attól tart, hogy a Natura 2000 oltalom alatt álló területen természetkárosítás van folyamatban, ezért kérte szerkesztőségünk segítségét a történtek tisztázása végett. Leírta, hogy információik szerint Kerkaszentkirály és Letenye között hatalmas területeket vásárolt fel egy budapesti ügyvéd, azzal a szándékkal, hogy arról a fát letermelje.
Az országban már sok helyütt láttunk olyan eseteket, amikor a fakitermelés után hajléktalanok nevére kerültek a földek, így később a helyreállítást vagy újratelepítést nem lehetett számon kérni senkitől. Ha a fákat elviszik, a brigád lelép, akkor már csak árnyakat lehet kergetni, meg sóhajtozni a hivatalok részéről is - olvasható egyebek között az olvasónktól kapott levélben.
A helyszínen járva magunk is azt tapasztaltuk, hogy a Mura partján valóban történt fakitermelés. Ugyan a munkagépek éppen nem dolgoztak, de az út mellé depózott rönkök, a megritkított területek, illetve a réteken látható járműnyomok egyértelmű jelek.
- Mi is aggódunk, mert oltári a pusztítás. A helyiek mindig nagyon vigyáztak a természeti értékeinkre, erre most idegenek jönnek a faluba, akiket szemmel láthatóan nem az a szándék vezérel, hogy fejlesszenek vagy jobbítsanak, hiszen bármerre nézünk, mindenhol a rombolás nyomai fedezhetőek fel - mondta Murarátka polgármestere, Pál Józsefné, aki részletesen beszámolt arról, hogy a kérdéses területek egy olyan személy tulajdonát képezték, aki egykor a faluban élt, de már régen elköltözött. Tőle vásárolta meg dr. Vajon Zsolt érdi ügyvéd, aki megbízást adott a fakitermelésre.
A helybeliek megerősítik, valóban Natura 2000 oltalom alatt álló területen történik a munka. Azt is hozzáteszik: mivel az adott terület nem erdő, hanem gyep, illetve zártkert besorolás alá esik, ezért ismereteik szerint nem is kell engedély az ottani kitermeléshez.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, Lelkes András szerint ez nem így van. Elmondása szerint a fakitermelés a Natura 2000-es besorolású területeken sem tartozik a tiltott tevékenységek közé, annak mértékét azonban szigorúan szabályozzák. A természetvédelmi őr szerint a területen található fának maximum kétharmada termelhető le. Hogy ezt a mértéket betartották-e, meg kell vizsgálni.
- A probléma a fakitermelés mikéntjével van - folytatta Lelkes András. - A munkagépek ugyanis oly módon összevágták a területet, hogy emiatt kipusztulhatott a növényvilág, illetve a föld megbolygatása jó táptalajt jelent az özöngyomoknak. A bejelentést emiatt megtettem az illetékes hatóság felé, amely az ügyet ki fogja vizsgálni.
Miután ez a bejelentés néhány napja történt, az ügyben érdemi lépés még nem történt. A fakitermelést irányító Lingurár János - aki saját elmondása szerint dr. Vajon Zsolt üzlettársa, azaz a 153 hektárnyi terület társtulajdonosa is egyben - vállalta, hogy a munkálatok befejezését követően helyreállítják a gyepet. A férfi szerint a környezetkárosítás azért történhetett, mert reggel, amikor a gépek felvonultak a területre, még fagyott volt a talaj, ám időközben a napsütés hatására kiengedett. Annak érdekében, hogy a szállítójárművek a talajban több kárt ne tegyenek, le is állíttatta azokat. Lingurár János elmondta azt is: a területet szeretnék betelepíteni olasz nyárral, ezt viszont a Nemzeti Park nem nézné jó szemmel.
Lelkes András szerint az 1950-ben készült első légi fotókon jól látható, hogy a Mura partja akkor még gyep volt, s csak azóta erdősült be. Gyuricza Ferenc