Virágpompa várható: milliószám nyílik a hóvirág és a tavaszi tőzike a lenti parkerdőben (Zalai Hírla

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február. 20. - A sokéves átlagnak megfelelő időszakban, február végén, március elején várható a hóvirág és a tavaszi tőzike tömeges virágzása a két védett növény legnagyobb zalai lelőhelyén, a lenti parkerdőben. A virágok már felütötték fejüket az avarból, ám a hideg időjárás miatt lelassult a fejlődésük.


Alaposan megtréfálta a januári-februári időjárás a tavaly első virágait, hiszen a január 20-a környékén tapasztalt 16 Celsius fokos meleg miatt a Mura-ártéren már megindult a hóvirág virágzása, majd az azt követő fagy alaposan visszavetette a növény kibontakozását.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre, Lelkes András szerint mindez nem rendkívüli, hiszen a változékony időjárás alaposan befolyásolja a virágos növények fejlődését.

- A január 20-a környékén kinyílt hóvirág nem tekinthető szokványosnak, de a közép-európai mérsékelt égöv szélsőségeibe belefér - mondta a természetvédelmi szakember. - A kilengések mértéke egyre nagyobb, és az utóbbi időben gyakoribbá is váltak ezek a szélsőségek, amit hajlamosak vagyunk az éghajlati vagy klímaváltozásra fogni. Ez a növényeknél is tetten érhető. A januári virágzás azonban csak néhány növényt érintett, nagy tömegében a sokéves átlagnak megfelelően február végére, március elejére várható a hóvirág és a tavaszi tőzike.

Lelkes András azt is elmondta, Zala megyében a lenti parkerdőben található a tavaszi tőzike és a hóvirág legnagyobb állománya, itt az egyedszámuk akár a milliót is elérheti, de elszórtan a megye más pontjain is fellelhetőek. Érdekesség, hogy másutt mindenhol éger-ligetekben fordul elő, egyedül Lenti térségében él keményfás ligeterdőben. Mindkét növény védett, a tőzike már évtizedek óta, a hóvirágra pedig akkor terjedt ki a védettség, amikor hazánk csatlakozott az Európai Unióhoz. Előbbinek tíz-, utóbbinak pedig kétezer forint az eszmei értéke.
Lelkes András természetvédelmi őr szerint néhány hét kell még ahhoz, hogy virágba boruljon az erdő.
A természetvédelmi őr elmondása szerint a lenti parkerdőben rövid időn belül egyéb érdekes növényekkel is találkozhatunk. A kisvirágú hunyor már most felfedezhető, s rövid időn belül a csillagvirág is megjelenik az erdőben, vagyis Lelkes András úgy prognosztizálja, a tömeges virágzás nőnap környékére várható. Ez természetvédelmi szempontból nem túl biztató, hiszen még mindig előfordul, hogy a törvény előírásaira fittyet hányva szedik a védett virágokat, bár egy lassú szemléletváltozás is tapasztalható, amely az elmúlt évek, évtizedek során végzett tudatos propaganda tevékenységnek köszönhető.

- A Kárpát-medencében nagyon sok flóra elem felfedezhető - folytatta Lelkes András. - Hazánk földrajzi elhelyezkedése és időjárása miatt a mediterrán, a gyep, az atlanti vagy a kárpátoki flóra növényei egyaránt felfedezhetőek. Ezek elterjedési területe tőlünk északabbra, délebbre, keletebbre vagy éppen nyugatabbra található, de Magyarország területén is fellelhetőek. Mindez azért alakult így, mert a jégkorszak idején például azok a növények voltak honosak, amelyek most, a jégtakarodó visszahúzódása után északabbra találhatóak, de egyes fagyzúgos helyeken továbbra is biztosítottak az adott növény életfeltételei. Ugyanez mondható el a többi flóra nálunk fellelhető növényeiről is, amiket reliktumoknak, azaz maradványnövényeknek hívunk. Egyedül a szibériai flóra növényei nem találhatóak meg nálunk, érdekes módon azért, mert elfagynának.

Lelkes András a látszólagos ellentmondást is magyarázza. Mint mondja, Szibériában a hosszú és rendkívül hideg tél után rövid ideig tartó felmelegedés következik, amely alatt számos virágos növény pompázik. Magyarországon viszont rapszodikusabb a hőmérséklet, január közepén is előfordulhat 16 fokos meleg, de májusban sem ritka a hajnali fagy. Ezt pedig a szibériai klímához szokott növények nem bírnák.

A hóvirág nemcsak az erdőkben fordul elő, számos családi udvarán is találkozhatunk vele. Ez éppen abból adódik, hogy 2004-ig nem tartozott a védett növények közé, ezért a természetet kedvelők gyakran díszítették vele lakókörnyezetüket, hiszen sok gondozást nem igényel. Lentiben Kelemen Józsefék udvarán is találunk belőle. A már nyugdíjas férfi elmondta, hogy jó húsz évvel ezelőtt csupán néhány tőt ültettek el, s az már magától szaporodott tovább. Farkas István birtokán ugyancsak több tucatnyi fehér szirmú virág pompázik, ő Hollandiából származó nemesített növénnyel díszítette lakókörnyezetét.
 
Kelemen József udvarát mintegy húsz éve díszíti hóvirág. A növény kevés gondozást igényel.

A hóvirág és a tavaszi tőzike mellett a kockás kutuliliom tartozik még az év kezdetének legszebb virágos növényei közé. A nép nyelvén csak kakukkvirágnak nevezett növény a szakirodalom szerint áprilisban virágzik, ám a természetvédelmi őr tapasztalatai szerint ez a folyamat is felgyorsult, már március második felében özönszerűen megjelenik a harang formájú sziromlevéllel rendelkező növény a Zala és a Kerka völgyében. A kockás kutuliliom ugyancsak a védett növények közé tartozik, eszmei értéke ennek is tízezer forint. Gyuricza Ferenc


 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.