2005. február 25.
Ha pénz is lesz hozzá, miért ne ültessünk célirányosan fafajokat?
Székesfehérvár, Rétimajor
Két, erdőtelepítéssel foglalkozó fórumot is tartottak tegnap Fejér megyében a fent említett helységekben. Egyiket az OMMI és az OEE, másikat a Vadex Rt. szervezte hasonló céllal.
A Vadex Rt. - mint arról már korábban hírt adtunk - egy hét helyszínes szakmai fórumot rendez, melynek Dunaújváros után tegnap Székesfehérvár, a részvénytársaság központja adott otthont.
Itt az erdőtelepítésekhez szükséges európai uniós támogatásokhoz való - nem kevés pénz - hozzájutásról volt szó, melynek egyik előadója Balsay Zsolt, a társaság soponyai erdészetvezetője volt.
Az előadásában, — melyet a Fejér Megyei Agrárkamarával együtt rendezett a Vadex Rt. -elmondta, hogy az európai uniós támogatások miatt a korábbinál és a szokásosnál nagyobb támogatásra van lehetőség.
A Vadex Rt. erdőmérnöke elmondta, hogy az rt. a tervezéstől a kivitelezésig segít - természetesen nem ingyen - az erdőgazdáknak, plusz még garanciát is vállalnak.
Bognár Miklós, a Fejér megyei központú Erdőért Egyesület titkára betekintést adott az EU erdőtelepítési stratégiájába. Az Országos Erdészeti Egyesület és az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet Rétimajorban tartott rendezvényének a következő címet adta: „Új kihívások az erdészeti szaporítóanyag termesztésben”.
Molnár György, az OMMI területi főfelügyelője elmondta, hogy az alaphelyzet a következő: a rendszerváltás óta az erdészeti szaporítóanyag-termesztés felfutott, s a korábbi néhány 10 millió darabos csemete előállítás a kilencvenes évek végére 400 milliós nagyságrendet öltött. Annak ellenére, hogy az igény csökkent, így természetesen kínálati piac alakult ki.
A fórumon elhangzott, hogy a „kiút" a kevesebbet, de jobbat, exportképeset elve legyen a „főcsapás". Az előadások az energiacélú nyártermesztésről, a szarvasgomba gyökerű csemetenevelésről, és a genetikai fafajok állékonyságáról szóltak.
G.G.