2011-02-20 - Országszerte zajlik az európai uniós alapokból támogatott
Natura 2000 program megvalósítása, a hét végén több megyében is folytak
az egyeztetések. A „rablógazdálkodás” megszüntetését, a meggondolatlan erdőgazdálkodás, legeltetés és kaszálás megfékezését tűzte ki célul például a Csomád-Bálványos természetvédelmi terület gondnoka, a sepsiszentgyörgyi Vinca Minor egyesület.
Országszerte zajlik az európai uniós alapokból támogatott Natura 2000 program megvalósítása, a hét végén több megyében is folytak az egyeztetések. A „rablógazdálkodás” megszüntetését, a meggondolatlan erdőgazdálkodás, legeltetés és kaszálás megfékezését tűzte ki célul például a Csomád-Bálványos természetvédelmi terület gondnoka, a sepsiszentgyörgyi Vinca Minor egyesület.
A gazdáknak is jó lesz
Para Zoltán, az egyesület elnöke elmondta: a Környezetvédelmi és Erdőgazdálkodási Minisztériumtól öt évre nyertek jogot a Bükszád–Torja–Szent Anna-tó közötti 6029 hektáros terület gondnokságára, illetve 1,8 millió lejt kaptak a természetvédelmi terület menedzsertervének elkészítésére. Az elképzelések szerint feltérképezik az egész régiót, biológusokból álló csapat azonosítja a védett növényeket és állatfajokat, illetve megszervezik a természeti értékek eddiginél hatékonyabb őrzését.
A jobb előkészítés érdekében már találkozókat szerveztek a bükszádi és torjai gazdákkal, hogy eloszlassák az érintettek félelmeit. A tulajdonosok ugyanis nem nézik jó szemmel, hogy területük természetvédelmi besorolást kapott. „Van egyfajta jogos félelem az emberekben, hiszen nehezen szerezték vissza erdőtulajdonukat” – magyarázza a Vinca Minor egyesület elnöke, de siet hozzátenni, hogy továbbra is lehet gazdálkodni az erdőkkel, legeltetni és kaszálni is itt.
Ésszerű keretek között ugyanis nem sérül sem az erdőtulajdonosok, sem pedig a környezetvédők érdeke, de véget kell vetni az úgynevezett rablógazdálkodásnak – hangsúlyozza Para Zoltán. A természetvédő hozzátette: a natúr-parkban lévő területekért területalapú támogatást is lehetne pályázni, de ezt akadályozza, hogy rendezetlenek a tulajdonviszonyok.
A Natura 2000 című program keretében Kovászna megye területének 21 százalékát minősítették természetvédelmi övezetté, köztük a Rétyi Nyírt, a vargyasi szorost, Csomád–Bálványos, Ozsdola–Ojtoz, Zágon térségét és Erdővidék jó részét magában foglaló területeket.
Parkosítani kell
Borbély László környezetvédelmi miniszter ismertette a napokban a Maros megyei önkormányzati vezetőkkel a Natura 2000 című uniós programot. A megyéktől területarányosan várja el az unió az előírások teljesítését, és a környezetvédelmi körzetek kialakítását.
„Maros megyének 37 százalékát kell természetvédelmi területnek nyilvánítani, ami nem azt jelenti, hogy azokon a vidékeken leállnak a befektetésekkel, hanem azt, hogy az eddiginél nagyobb figyelmet fordítanak a környezetvédelemre” – nyilatkozta Borbély László, aki emlékeztetett: egy- milliárd eurót lehet az idén ilyen jellegű beruházásra fordítani. Maros megyében 16 település részesül ebből a keretből, ezt a tervek szerint parkosításra fordítják például Marosvásárhelyen, Segesváron és Szászrégenben is.
Borbély kijelentette: „A polgármestereknek a parkosításra, az erdősítésre, az erdei utak állapotára kell kiemelten figyelniük”, de azt is kiemelte, hogy a térségben az erdősítési programra csupán két önkormányzat, a szászkézdi és a rücsi jelentkezett. Antal Erika, Kovács Zsolt