2011. március 17. - Az elmúlt években kirobbant korrupciós botrányok
sorozata árnyékot vet Csehországra, amelyet befektetői körökben áltálában jó üzleti környezetét biztosító országként tartanák nyilván - írta a bne hírportál. Az ügyek ráadásul egy új, nagy jövő előtt álló iparágat, az alternatív forrásokra alapozott energiatermelést fertőzték meg. A problémák még a 2000-es évek középén kezdődtek, amikor a mezőgazdasági termelőket magas támogatásokkal rávették a bioüzemanyagok alapanyagainak termelésére, s így a repce például kiszorította a földekről az élelmezési célú gabonát, ami nagy áremelkedésekhez vezetett a szupermarketekben. A következő botrány már az elmúlt két év fejleménye: a napelemek telepítésében érdekelt üzleti körök politikai kapcsolataikat felhasználva jelentős állami: támogatásokat és fix áramátvételi árakat értek el. Az új kormány az elmúlt két évben létesített napelemfarmokra 26 százalékos adót volt kénytelen kivetni, hogy legalább egy részét visszaszerezze a vállalkozók kezére kerülő mesés jövedelmeknek. A napenergia felhasználásával termelt elektromos áram, mennyisége ugyan Európában a harmadik leggyorsabb ütemben nőtt 2010-ben Csehországban, ám ennek részben az az ára, hogy a napelemfarmokat a mezőgazdasági termelés elől elvett területekre telepítik ami tovább növeli az élelmiszerárakat. Még nagyobb gond lehet, hogy az áramelosztó hálózat szűk kapacitása miatt a nyáron megugró napenergia-mennyiség zavarokat fog okozni a rendszerben, ami végül is áramkimaradásokhoz vezethet. Végül, hogy ez se legyen elég: az ágazat külföldi befektetői be akarják perelni az államot a 2009-2010-ben telepített napenergiafarmokra utólag kivetett adó miatt.
A legutóbbi ügy tavaly decemberben kezdődött, amikor a Richárd Hava ismert fegyverkereskedőhöz köthető LST Trhanov cég tender nélkül exkluzív jogot kapott a mezőgazdasági minisztériumtól arra, hogy az állami tulajdonú Lesy CR erdészeti cég faipari hulladékát feldolgozza bioüzemanyaggá. Szakértők szerint a döntés nyomán nőni fog az építőiparban és a papírgyártásban használatos fa ára. A fejetlenséget mutatja, hogy a Plzenska távhőcég 2010-ben felépítette Csehország legnagyobb biomassza-erőművét, abban bízva, hogy megkaphatja a Lesy RG fahulladékát.
Az LST Trhanov emellett néhány más céggel együtt jogot kapott a Lesy CR termékeinek felvásárlására és értékesítésére is. Ez szekértők szerint hosszabb távon úgy károsítja a költségvetést, hogy fatelepítések megváltozása miatt elvész bizonyos jövedelme.
Az várható ugyanis, hogy a hosszabb növekedési idejű fajtákat fogják előnyben részesíteni a rövidebbekkel, azaz a gyakrabban felhasználhatókkal szemben.
Emellett a nagyobb szereplők megjelenése a faiparban kiszorítja a kisebb, helyi cégeket a piacról. A Lesy CR ráadásul átláthatatlanul működik, megfertőzte a korrupció, a baráti kör előnyben részesítése, amit az agrártárca a cég tőzsdei bevezetésével akar orvosolni. Ezt viszont az állami vagyonügynökség (NERV) ellenzi, arra hivatkozva, hogy a cég hosszú távon jelentős jövedelemtermelő képességgel bír, amiről nem kellene lemondania az államnak. Ezért a NERV csak a vállalat 20-30 százalékát vinné tőzsdére. Komócsin Sándor