2011. március 23. - A zöldek szerint a források zárolása védtelenné teszi a természeti értékeket és a munkahelyeket Aggodalmukat fejezték ki a honi természetvédő szervezetek, inert a kormány februári stabilitási határozata értelmében több mint negyven százalékkal csökkentette a nemzeti parkok működési támogatását. A környezetvédelmi államtitkár szerint a pénzt nem elvonta a kormány, csak zárolta. A zöldek ugyanakkor attól tartanak, még az ideiglenes forrásmegvonás is jóvátehetetlen károkat okozna a természetvédelemben, a nemzeti parkok napi feladataikat sem tudnák ellátni, és munkahelyek sokasága szűnhet meg.
A Vidékfejlesztési Minisztérium a február 11-i stabilitási alapról szóló kormányhatározatnak megfelelően, a zavartalan közfeladat-ellátás biztosítását szem előtt tartva tett eleget zárolási kötelezettségének - válaszolta szűkszavúan a tárca sajtóosztálya arra a kérdésünkre, miért csökken idén több mint negyven százalékkal a nemzeti parkok támogatása. - A pénzt nem elvonjuk, hanem zároljuk, és csak ideiglenesen - válaszolta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a parlamentben arra az interpellációra, amely ugyancsak azt firtatta: miért rövidíti meg a Vidékfejlesztési Minisztérium a nemzeti parkok támogatását. Az államtitkár hozzátette: az intézkedésre azért van szükség, hogy az ország le tudja rázni magáról azt az adósságterhet, amit az előző kormányok hagytak rá örökül.
A természetvédők azonban továbbra sem találják megnyugtatónak a helyzetet. Környezetvédő szervezetek attól tartanak, hogy a teljes hazai természetvédelmi igazgatás összeomlását eredményezheti a negyven százalék zárolása, ami nagymértékben csökkenti a nemzeti parkok amúgy is szűkös támogatását. A korábbi, hárommilliárd forintos költségvetési juttatás 1,7 milliárdra való zsugorodása esetén 2011-től gyakorlatilag megszűnne a természet állami szintű védelme - vélték közleményükben.
A kormány tavaly még a természetvédelmi őrszolgálat megerősítését ígérte, idén már lehet, hogy senki sem tud gátat szabni a természetvédelmi károkozásnak, az illegális hulladéklerakásoknak vagy fakivágásoknak - hangoztatta a Levegő Munkacsoport, a WWF Magyarország, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége. A zöldszervezetek úgy értesültek, hogy a kormány a megszorítás mellett a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségeknél is az átlagosnál jelentősebb zárolásokat helyezett kilátásba. Ezért azzal a kéréssel fordultak a vidékfejlesztési miniszterhez, hogy a környezet- és természetvédelem területét ne sújtsák újabb elvonásokkal, mert ez működésképtelenséghez vezet, ami beláthatatlan és visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
A nemzeti parkok munkáját, annak értékét nem lehet forintosítani. Ha működésképtelenné válnak, a károkozások száma a többszörösére nő, annak helyreállítási költségei pedig nagyságrendekkel meghaladják a megelőzés forrásigényét - szögezték le a környezetvédők. Kifejtették, a civil szervezetek már számos konkrét javaslatot tettek a kormánynak, amelyek megvalósításával úgy lehet csökkenteni az államháztartási hiányt, hogy az egyaránt javítja a környezet állapotát és a nemzetgazdaság versenyképességét, továbbá növeli a foglalkoztatottságot. - Annak is meglehet a kockázata, ha az összeg a továbbiakban is zárolva marad -fejtette ki Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke -, ugyanis hiába nyernek el egy-egy projektre forrást a nemzeti parkok, alapfeladataik, mint a természeti értékek védelme, feladatok tervezése, szervezése attól még ellátatlanok maradnak. Ez összeomlás közeli állapotokat idéz elő - szögezte le a vezető. Mindezt kiegészítette azzal, hogy a természetvédők nem látnak más ágazatot, amelytől ugyancsak negyven százalékot vont volna el a kormány. Farkas István kitért rá: az egyesületük látja az ország problémáit, és elfogadja a meghozott takarékossági intézkedéseket, mégis arra kérik a kormányt, hogy a nemzeti parkoktól is csak annyi támogatást vonjanak meg, illetve zároljanak, mint a többi ágazattól, különben a természetvédelmi területek menedzselhetetlenné válnak. Végzetes hatása lehet a zárolásnak, ami a nemzeti parkok működőképességét veszélyezteti, s jelenleg még azt is nehéz megítélni, mit jelent a zárolás - vélekedett Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója. Úgy vélte, rengeteg ember veszítheti el a munkáját, mint mondta, az őrszolgálatok már most is kapacitásgondokkal küzdenek. - Bár ez csupán hipotézis, de még az is elképzelhető, hogy a jelentős erdővagyonnal rendelkező nemzeti parkok olyan erdők kivágását is megfontolják, amelyek kitermelését egyébként nem terveznék. Olyan ez, mintha rábíznánk a teremőrre a múzeumot: ha nehéz helyzetbe kerül, adjon el egy-egy festményt - figyelmeztetett Figeczky Gábor.
A Vidékfejlesztési Minisztérium lapunk kérdésére írt válaszában azt vélelmezte, hogy a zárolások és a további intézkedések véglegesítését követően várhatóan a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztat majd. Utóbbi tárcától azonban lapzártánkig nem kaptunk válaszokat. Velkei Tamás