2011. március 29. - Minden második jelenlegi miniszter távozhat információink szerint a kormányból a következő fél évben. Úgy tudjuk, a Magyarország EU-s elnöksége utánra várható személycserékkel együtt jár majd a kabinet több lépcsős átszervezése is. Radásul a folyamat végére nyolcról tízre nőhet a tárcák száma, mert önálló pénzügy- illetve egészségügyi minisztérium alakulhat. Értesüléseink szerint távozik Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, valamint Martonyi János a külügyi-, Fellegi Tamás a fejlesztési- és Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca irányítója. A kormány átalakításáról szóló híreket hivatalosan eddig cáfolták; Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes tegnap sem tudott ilyesmiről.
Nem egyszerű, fejcserékkel is járó "éves értékelés" várható a nyár végén a kormány munkájáról, hanem értesüléseink szerint a kabinet struktúrájának átszervezése, mellyel az Orbán-kormány kénytelen lesz részben elismerni a nyolc csúcsminisztériumra épülő rendszer kudarcát. Úgy tudjuk, a kormányzati munka - Orbán Viktor kormányfő által előre jelzett - egyéves értékelése és az ezzel járó változások taktikai okokból a nyár végére maradnak. Így a már sejthető, ám eddig mindannyiszor cáfolt várható személycserék is, hiszen információink szerint ezekkel a kormányfő mindenképpen megvárja Magyarország uniós elnökségének június végi lezárását.
Úgy tudjuk, a júliustól kezdődő folyamat során minden második jelenlegi miniszter távozhat a kormányból - nem egyszerre, hanem az év végéig több lépcsőben. Információink szerint olyannyira biztosra vehető Martonyi János külügyminiszter távozása, hogy a politikus szűk körben nem is titkolja: jobban szeretne miniszter lenni, mint nyugdíjas, mégis utóbbi lesz hamarosan. A miniszternek hírek szerint többször szóvá tették az EU-ban, hogy "nem tudja visszafogni" Orbánt, és külön említették azt a diplomáciai fiaskót, hogy tavaly novemberben Kadhafi líbiai vezetőnél, majd idén januárban Mubarak egyiptomi elnöknél vizitelt a magyar kormányfő - ma már diplomáciai szinten egyikük sem "kívánatos".
Forrásunk szerint az első Orbán-kormányban is külügyminiszterkedő Martonyi csak Orbán kifejezett kérésére, az uniós elnökség végéig vállalta tisztségét. Utódjának államtitkára, Németh Zsolt a legesélyesebb - ők ketten az első Orbán-kormányt hasonló felállásban dolgozták végig.
Matolcsy György távozása is "benne van a pakliban", de ez egyúttal az általa vezetett Nemzetgazdasági Minisztérium feldarabolását is jelentheti. Úgy tudjuk, ennek során visszakapja önállóságát a Pénzügyminisztérium, melynek élére a jelenleg a Miniszterelnökséget vezető Varga Mihály államtitkár, az első Orbán-kormány pénzügyminisztere kerül. Az önálló pénzügyi tárcát értesüléseink szerint már eddig is "hiányolta" az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa, de szakértők szerint is praktikusabb lenne szétválasztani a gazdaságtervezési kérdéseket a fiskális tervezéstől és végrehajtástól.
A valószínűsíthető harmadik távozó miniszter, az idén 72 éves Réthelyi Miklós tényleges nyugdíjba vonulásával ugyancsak átalakulhat a Nemzeti Erőforrás Minisztérium. Információink szerint - beismerve a csúcstárca csődjét - kénytelen lesz Orbán visszaadni az egészségügyi minisztérium önállóságát. Úgy tudjuk, utóbbi vezetésére már több "jelentkező" is van, köztük Tulassay Tivadar orvos-akadémikus, a Professzorok Batthyány Körének tagja, de tőle és Réthelyitől eltérően nem feltétlenül orvos végzettségű miniszter-esélyesek is akadnak. Információink szerint a távozását fontolgató Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár "gondja" így megoldódik, és ő nem is akar miniszter lenni.
Információink szerint a negyedik távozó tárcavezető Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter lehet, ám az őszre várható személycsere itt nem járna jelentős átszervezéssel. Úgy tudjuk, jó eséllyel kerülhet Fellegi posztjára Fodor István, az Ericsson Magyarország egykori alapítója és a céget 17 évig vezető elnöke. Forrásaink szerint több "önjelölt" is akadna, de várhatóan egyikükből sem lesz miniszter. Utóbbi csoportba sorolják egyesek Wahl Tamást, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnökét. Emlékezetes: Wahlt már Bajnai Gordon is felkérte a gazdasági tárca vezetésére, ám miután felemlegették a médiában a korábban általa vezetett SAP Magyarország jogerős elmarasztalásáról szóló híreket, visszalépett.
Ami a kabinet jelenlegi szerkezetének átalakítását illeti, arról is hallani, hogy Illés Zoltántól, a vidékfejlesztési tárca környezetvédelmi és vízügyi államtitkárától "elvennék" a vízügyi területet. Szintúgy terjednek olyan információk is, hogy a sportterület felügyelete a nyár végi átalakítás után átkerül a fejlesztési tárca fennhatósága alá.
Senki nem tud semmit
"Kormányátalakítás? Ilyesmiről nem tudok. Talán a miniszterelnök urat kellene megkérdezni" - válaszolta lapunk kérdésére Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. A politikus hozzátette, az ő tárcájánál nem lesz változás. Illés Zoltán a vidékfejlesztési tárca környezet- és természetvédelemért, valamint a vízügyekért felelős államtitkára határozottan cáfolta, hogy szétválaszthatják a hozzá tartozó területeket, átalakításról ő sem tud. Németh Zsolt külügyi államtitkár ügyesen távozott a parlamentből, mielőtt az újságírók a külügyminiszter távozásáról kérdezhették volna. L.T.