2011. április. 14. - Devecser - Az apokaliptikus események első
megrázkódtatásain ma már mindenki szeretné túltenni magát. Az élet kezd
helyreállni a vörösiszapár sújtotta térségben, amiról erdészek
személyesen is meggyőződhettek. Tanulságos kirándulásra invitálták az Országos Erdészeti Egyesület Veszprém megyei csoportjainak tagjait, az emberek a vöröiszap-katasztrófa eltüntetésének a munkálataiba nyerhettek bepillantást. A veszprémi csoport elnöke, Vaspöri Ferenc, aki a Veszprém Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságának az igazgatója is egyben, úgy fogalmazott, a tragédia bekövetkeztekor a teljes reménytelenség lett úrrá a helyieken. Októberben még nem lehetett hinni abban, hogy újraindul az élet a térségben. Az erdészeti hatóság, erdészek rengeteget dolgoztak a mielőbbi helyreállítás érdekében. A sok erőfeszítésnek már látható jelei vannak, a kármentesítés mellett már folyik erdőtelepítés is a környéken.
Az összejövetelükre dr. Szabó Csaba miniszteri biztost invitálták, aki eleget tett a felkérésnek. Szerinte októberben, novemberben igen riasztó volt a helyzet, de mára nagyon sokat javult a kép. A kármentesítéssel párhuzamosan azon kezdtek gondolkodni, a korábban mezőgazdasági célra hasznosított földterületekkel mit is lehetne kezdeni. E célra pontosan megfelel az erdősítés. 107 hektárt jelöltek ki, ahova szerintük erdőt lehetne telepíteni, 8,6 hektáron a Bakonyerdő Zrt. már meg is kezdte ezt a tevékenységet. A másik megoldás az energetikai célú növénytermesztés. Egy nagyobb területen már létrehoztak energiaültetvényt. E célra akár 600 hektárt is be lehetne telepíteni.
A résztvevők különböző helyszíneken pillanthattak be a helyreállítási műveletekbe. Arról is meggyőződhettek, hogy az élet utat tör magának, legyen bármily mély is a seb, amit a természet kapott. Kolontár határában 7,6 hektár erdő telepítését kezdték meg kedden. Devecser határában már befejezték az energiaültetvény telepítését.
A devecseri kastélypark állapota sarkalatos kérdés, ennek a rehabilitációjában megyénk két erdőgazdasága is szerephez jutott. A Verga Zrt. végezte az iszapmentesítést, a Bakonyerdő Zrt. az újjáépítésben kap munkát. A rehabilitáció előtt még szükség van a megsérült, balesetveszélyes fák kitermelésére. Ugyanakkor örömteli látvány, hogy a parkot átszelő árokban virágzik a réti boglárka, a parkban pedig foltokban nyílik a nárcisz, hajtanak a megmaradt fák. Van élet a vörösiszap után!
Az érdeklődők Apácatorna határában megszemlélhették a külszíni mentesítést, amit a Mecsekérc végez. Majd a Marcal folyóhoz hajtottak. Kiemelt feladatként kezelik a Torna és a Marcal medrének megtisztítását is.
Szabó Csaba elmondta, rövidesen megkezdik a munkát. Próbakotrást már végeztek, az eredmény elszomorító. Becslések szerint a Marcalból százezer köbméter iszap is kijöhet, szerinte ennél nagyobb mennyiséggel lesz dolguk. A Marcal rehabilitációja során törekszenek arra, hogy valami pluszt is adjanak a környéknek az eredeti állapothoz képest, ezért ökológiai sokszínűséget felmutató vizes élőhelyet kívánnak kialakítani a Marcalból. Tremmer Tamás
Dr. Szabó Csaba elmondta, a katasztrófa nyomán az első reakciók még arról szóltak, hogy megszűnt az élet lehetősége a környéken. A vörösiszapos zagy 36 kilométeres sebességgel zúdult rá a településekre, s vitt mindent, ami útjába került. A számítások szerint 1,7 millió köbméter anyag folyt ki a tárolóból, aminek 90 százaléka 13 pH-s nátronlúg volt. A katasztrófa nyomán tíz ember meghalt, 150 megsebesült. Valamilyen szinten 1305 hektárt, 15 község határát érintette a vörösiszap-áradat. Ezekből az adatokból tisztán látszik, mekkora is volt a pusztítás.