2011. április 20. - Két-két és fél évtized alatt Magyarország
erdőterülete a mostani 20 százalékról 35 százalékra emelkedhet – közölte
Jung László, a Fagazdasági Országos Szövetség (Fagosz) elnöke szerdán
Budapesten egy szakmai háttérbeszélgetésen. A szakember aláhúzta: a közhiedelemmel ellentétben a magyar erdők területe nem fogy, hanem évről évre nő. Az erdőnövekmény évente mintegy 13 millió köbméter, míg a kitermelés csak mintegy 7 millió köbméterrel emelkedik ugyanannyi idő alatt.
Egy hektár erdő telepítése átlagosan, fafajtól és helytől függően 400 ezer és egymillió forint között mozog. A telepítésből átlagosan tíz év alatt lesz erdő, s ekkorra a költségek hektáronként 1-2,5 millió forintra nőnek – tájékoztatott a szakember. Hozzátette: mindennek azért van jelentősége, mert a leghatékonyabb szárazföldi szénelnyelő közeg az erdő. Magyarországon évente a fák mintegy 4,6 millió tonna szén-dioxidot kötnek meg.
Elmondta, az erdőgazdálkodók fontosnak tartják, hogy az ország szén-dioxid-kvótakereskedelméből származó bevételből, ami évente százmilliárd forint körüli nagyságrendű, részesüljenek, mivel az erdőterületek bővítése a leghatékonyabb környezetvédelmi és zöldberuházás. Ehhez azonban forrásokra is szükség van.
Jung László beszélt arról is, hogy a Magyarországon kitermelt fa 60-70 százaléka tűzifa minőségű. Megjegyezte: ezt a fát leghatékonyabban a helyi fűtőművekben lehet hasznosítani. Az így felhasznált apríték hatásfoka akár 95 százalékos is lehet, szemben a kandallóban elégetett tűzifa harmincszázalékos hatásfokával.
Luzsi József, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy magán erdőtulajdonosok is bekapcsolódtak a közhasznú foglalkoztatásba, árpilis elejétől mintegy 800 közmunkást alkalmaznak. Az erre a célra rendelkezésre álló mintegy 1,5 milliárd forint pedig még további közmunkások alkalmazását is lehetővé teszi az erdőkben. Egy közmunkás alkalmazásának éves költsége ugyanis mintegy 1,2 millió forint.
Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) elnöke szerint a hulladékgazdálkodási törvényt úgy kellene módosítani, hogy az illegálisan az erdőkben lerakott hulladék elszállítása ne a vétlen tulajdonosokat terhelje, érvényesüljön ezen a területen is a „szennyező fizet” elv. Most ugyanis évente a magyar erőkben mintegy százezer köbméternyi különféle hulladékot raknak le illegálisan. Ennek elszállítási költsége pedig százmillió forintos nagyságú – közölte. BL