2011. április 27.- Mintegy nyolcszáz embernek adnak munkát
közfoglalkozásban, és 4,6 millió tonna szén-dioxidot kötnek meg évente
hazánk erdei, megbecsültségük azonban mégsem ér fel mindig társadalmi
hasznosságukkal - derült ki szakmai szervezetek tájékoztatásából, amely
szerint évről évre legalább százezer köbméternyi különféle hulladékot
raknak le illegálisan a fák között. Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) elnöke elmondta: a jelenlegi hulladékgazdálkodási szabályozások szerint, ha a szemétlerakó ismeretlen, a hulladék elszállítása az erdőterület tulajdonosának, illetve kezelőjének a feladata. Ez a szabályozás szerinte megoldhatatlan probléma elé állítja az erdőgazdálkodókat, akik évente százmillió forintos nagyságú összeget költenek a szemétdombok felszámolására. Az OEE vezetője szerint a megoldást az jelentené, hogy a „szennyező fizet" elv alapján azt a települési önkormányzatot terheljék a költségek, amelynek külterületén a hulladékot elhelyezték.
Az állami erdőgazdálkodók évek óta részt vesznek a közmunkaprogramokban - erről már Luzsi József, a Magán-erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke tájékoztatta lapunkat. Beszámolója szerint 2011-ben minden eddiginél korábban, már januárban megnyíltak a pályázatok az MFB Zrt. vagyonkezelési körébe tartozó 22 erdőgazdaságnak, amelyek átlagosan 2760 álláskeresőt alkalmaznak olyan munkákra, amelyek közérdekűek, és nem járnak közvetlen nyereséggel. Az általános erdőművelési munkák, a csemeték ápolása, az erdei turistautak rendbetétele lesz a feladat - tette hozzá az elnök.
Jung Lászlótól, a Fagazdasági Országos Szövetség elnökétől pedig megtudtuk, negyed század alatt Magyarország erdőterülete a mostani 20 százalékról 25 százalékra emelkedhet, hazánk erdőterülete ugyanis folyamatosan nő: az erdő növekmény évente csaknem 13 millió köbméter, míg a kitermelés csak körülbelül hétmillió köbméter. Egy hektár erdő telepítése átlagosan, fafajtól és helytől függően négyszázezer és egymillió forint között mozog. A kitermelt fa jelentős része tűzifaként hasznosítható. Nagy