2011. május. 29. - Évezredek óta ismert a fák jótékony hatása. Nemcsak a
belélegezhető levegőt és a megfelelő oxigénellátást, valamint
talajnedvességet biztosítják a számunkra, hanem gyógyászati céllal is
használhatjuk őket - hangsúlyozta Rózsa Judit kineziológus. Egykoron minden magyar portán minden egyes fának pontos és fontos helye volt, mert eleink jól tudták, hogy segítségükkel védik a saját és családtagjaik egészségét, jólétét.
- A fehér törzsű nyír például a Fehér Ló nemzetség fája volt, és egyes helyeken még manapság is isszák a fa télen tárolt nedvét a tavaszi olvadás után - avatott be Rózsa Judit.
Nem véletlen az sem, hogy a tüdőbetegeket manapság is a fenyőerdőbe, a hegyekbe küldik gyógyulni, mert az erdei fenyő aromája segít megtisztítani a légutakat, erősíti a légzőrendszert.
- A fák különböző jótékony hatásait természetesen a gyógyszeripar is igyekszik kihasználni. Azonban más, alternatív módszerek is alkalmazzák a fákat az egészségmegőrzés érdekében, és ezeket könnyedén beépíthetjük életünkbe - húzta alá a szakember.
Az köztudott, hogy minden fának más-más az ereje és a hatása. Rózsa Judit elmondta, éppen úgy, mint az emberek esetében, a fák között is találunk ölelhetőbbeket, illetve kevésbé barátságosakat is.
- Ha kimegyünk a természetbe vagy akár csak a közeli parkba, mindenképpen kezdjük azzal, hogy megkérdezzük magunktól, melyik fával szeretnénk megbarátkozni. Ezután tekintsünk körbe és figyeljünk, melyik fán akad meg a szemünk. Lépjünk kicsit közelebb, majd gondolatban szólítsuk meg "fatestvérünket". Ha úgy érezzük, ő is készen áll az ismerkedésre, először érintsük meg a fatörzset, majd öleljük át. Érdemes jó közel állni hozzá, hogy a lábaink és az arcunk is odasimulhasson a törzshöz. Ha jólesik, megfordulhatunk, ekkor a hátunkat tartjuk a fa felé. Amikor feltöltekeztünk a frissítő életerővel, köszönjük meg, amit kaptunk, és búcsúzzunk el újdonsült barátunktól. Az is elgondolkodtató, hogy a gyerekek egyik kedvenc időtöltése a famászás. Ők még ösztönösen tudják, mi szolgálja az egészségüket, nekik mi a jó.
Ugyan első hallásra megmosolyogtató a fákkal való barátkozás, azonban, ha jobban és alaposabban végiggondoljuk, a fák jelenléte környezetünkben nemcsak a szépséghez, de az egészséghez vezető út is egyben. Sokféle fa levele, virága vagy termése fogyasztható különböző formában, gyógynövényes készítményekben is alkalmazzák.
Rózsa Judit kiemelte, az utóbbi ötven évben a fák száma az erdőirtások miatt rohamosan csökken. Saját magunk is azt tapasztalhatjuk, a levegő minősége az erdős területeken - tapasztalhatjuk, ha kimegyünk a zöldbe - egészségesebb, tisztább és erőt adó. Épp ezért azt tanácsolta, ültessünk minél több fát a környezetünkbe, így a levegőben szálló port is nagymértékben csökkenthetjük.
Beszámolt arról is, a druida hagyományok alapján mindenki kiválaszthatja saját fáját a születési hónap és nap szerint.
Ma már léteznek olyan nemzetközi kezdeményezések is, melyek civil embereket arra ösztönöznek, fogjanak össze az esőerdők újratelepítése érdekében. A világhálón még azt is kiválaszthatjuk, melyik területen milyen őshonos vagy gyorsan növő nemesített növényt szeretnénk telepíteni, annak tövébe a szervezők kis táblát helyeznek el a telepítőre utaló kóddal ellátva. B. Virág Rita