2011. június. 06. - Székesfehérvár - A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság
és a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara képviselői együttműködési
megállapodást írtak alá hétfőn a Gazdaság Házában a gazdasági élet
szereplői érdekében. A gazdasági bűncselekmények elkövetőit a köznyelv fehérgalléros bűnözőknek nevezni. Az elmúlt évek során számtalan olyan gazdasági bűncselekményre derült fény, amely kiváltotta a közvélemény felháborodását, esetenként több százmilliós, netán milliárdos károkat okozott a gazdaság szereplőinek, a közvagyonnak. Az ügyek sorába bőven beleférnek a csalások, a jogtalan haszonszerzésre irányuló elkövetések, a gazdasági partner megtévesztésére irányuló manőverek.
A megyei rendőr-főkapitányság és a kamaránk közötti együttműködés már eddig is példaértékű volt - foglalta össze a kapcsolat lényegét Radetzky Jenő, a kamara elnöke. - A megállapodás azért fontos mindkét szervezet számára, mert tájékozódási lehetőség, lehetővé teszi az információk áramlását, még úgy is, hogy a gazdaságban tevékenykedők legtöbbje tisztán, becsületesen végzi a munkáját. Január elsejétől kötelező lesz a kamarai tagság, amely lehetőséget teremt ennek követésére is.
- Azt szokták mondani, hogy a fékút vége a rendőrség - kezdte mondandóját Simon László dandártábornok, a megyei főkapitányság vezetője. - Ezt szeretnénk elkerülni, pontosabban megelőzni, valamint elérni, hogy az okozott károk megtérüljenek. A megállapodás értelmében arra is lehetőséget teremtünk, hogy a főkapitányság gazdaságvédelmi osztályának képzett szakemberei előadásokat tartsanak a kamara berkein belül, ha erre igényt tartanak. A gazdaságvédelmi feladatok speciális szaktudást kívánnak az osztály dolgozóitól, ennek a tudásnak a birtokában végzik feladatukat munkatársaink.
A globalizáció a bűnözésnek minden fajtáját közelebb hozza a mindennapokhoz, így a megállapodás - amelyet aláírt a megyi rendőr-főkapitány és a kamara elnöke - a bűnmegelőzés egyik eszköze lehet, valamint védelem a gazdaság szereplőinek, a vállakozásoknak, vállakozóknak. Az óvatosság, a körültekintő tájékozódás egy-egy üzleti megállapodás, tranzakció előtt elejét veheti egy későbbi, sok hercehurcával anyagi és egyéb veszteséggel járó rendőrségi, később esetleg bírósági eljárásnak. Szelle László őrnagy, a megyei gazdaságvédelmi osztály vezető helyettese példaként elmesélt egy-két közelmúltbeli esetet, amelynek szereplői közül többen letartóztatásban várják a bíróság döntését. A 62-as út építésénél derült ki, hogy a projekt kivitelezésénél a nyertes fővállakozó alvállakozóval kötött szerződést, de azok, akik a tényleges munkát végezték hiába várták a pénzüket. A csalás ügyében két ember ellen tart még az eljárás.
Lapunkban megírtunk egy két éve nyilvánosságra került bűncselekményt is. Több hónapos munka után arról számoltak be a nyomozók, hogy a Mezőföldön, de a megyehatáron túl is gátlástalan pusztítást végeztek az orvvadászok. Egy nagylóki férfi otthonában tartott házkutatás során derült ki, hogy a férfi két nagylóki és két sársodi társával rendszersen vadászott engedély nélkül, a húst feldolgozták, értékesítették. Akkor olyan teríték került az asztalokra, hogy nagyvadászat után sem látni hasonló trófeagazdagságot. Az őrnagy említést tett egy Velencei-tó környéki bűnügyről is, amelyben egymilliárd körüli ingatlan vagyon volt a főszereplő azokon a gyanúsítottakon kívül, akik erre megpróbálták rátenni a kezüket. Az előbbiekhez hasonló ügyek megelőzése, felderítése érdekében szövetkezett a két szervezet tegnap. Kovalcsik Katalin
Hatékonyabb lehet a fellépés a fehérgalléros bűnözés ellen (Fejér Megyei Hírlap)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 605