2011. június 10. - Segít a kamarai tanácsadó! A mezőgazdasági területek erdősítéséhez, valamint az agrár-erdészeti rendszerek mezőgazdasági területeken való első létrehozásához egyaránt június 30-ig igényelhető vissza nem térítendő európai uniós támogatás. A támogatási kérelmeket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által rendszeresített formanyomtatványokon az érintett erdőrészlet, illetve mezőgazdasági terület fekvése szerint illetékes megyei kormányhivatalok erdészeti igazgatóságához kell postán eljuttatni.
Az agrár-erdészeti rendszerek a fás legelők létesítésére és hasznosítására, a hagyományos, tájjellegű gazdálkodás fenntartására, a mozaikos táj-szerkezet kialakítására teremtenek tehetőséget. A mezőgazdasági területek erdősítésének pedig a művelésre kevéssé alkalmas területek erdőgazdasági hasznosítása, az erdők védelmi, gazdasági, szociális és közjóléti szerepének fokozása, a vidéki térségek természeti és táji örökségének a fenntartása, a vidéki foglalkoztatottság és a lakosság életkörülményeinek javítása, valamint a megújuló, környezetbarát és természetes erőforrásként szolgáló erdőterület növelése a célja.
Az agrár-erdészeti rendszerek létrehozásához nyújtandó támogatás szabályait részletező 46/2009. (IV. 16.) FVM rendelet értelmében egyösszegű területalapú támogatást kaphatnak a gazdák, ha gyepen fatelepítést végeznek, illetve szántón gyepet és fákat Is telepítenek az érintett mezőgazdasági parcellákon. A támogatásért hektáronként legalább 100 fa telepítését, illetve fenntartását írja elő a rendelet, az engedélyezett fajok igazolt származású szaporítóanyagának felhasználásával, de a tőszám nem haladhatja meg a hektáronkénti 150-et Gyeptelepítéshez pedig legalább 4 fajból álló magkeverék használandó, melyből az egyik pillangós. A támogatásban részesült gazdálkodóknak a gazdaság teljes területén be kell tartaniuk a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásait, illetve tilos a meglévő gyep feltörése, a felszíni vizek elvezetése, a gyepek túllegeltetése, és az idegenhonos vagy intenzíven terjedő fajok kivételével az összes idős, méretes fát meg kell hagyni a területen. A támogatásokkal a gazdálkodók ötéves fenntartási kötelezettséget vállalnak magukra, kifizetési kérelem benyújtását követően, majd évente monitoring adatszolgáltatást is teljesíteniük kell.
A mezőgazdasági területek erdészeti tájba illeszkedő erdősítéséhez, az ültetvény legfeljebb ötéves ápolásához, valamint az erdőtelepítés miatti jövedelemkiesés pótlásához normatív támogatás igényelhető. A különböző földrajzi területeken támogatható célállománytípusokat, a támogatás mértékét, a jövedelempótlás nagyságát, hosszát a 88/2007. (VII. 17.) FVM rendelet mellékletei tartalmazzák. Az első kivitelhez, azaz a telepítés első évi munkálataihoz alap- és kiegészítő támogatás is kérhető, az utóbbiból létesíthető egyebek között a 10 foknál lejtősebb területen a talaj védelmét szolgáló padka, a vad-' és taposás! kár megelőzését célzó kerítés vagy villanypásztor, illetve a belvizek elleni bakhátak.
A támogatási jogosultság feltétele a névre szóló erdőtelepítési, valamint a támogatási időszakot követő legalább ötéves területhasznosítási engedély. Ez esetben is kizárólag igazolt származású erdészeti szaporítóanyag telepíthető, az első kivitel megvalósulását követő ötödik év végére pedig el kell érni, hogy a főfaj legalább 2 éves egyedeinek száma elérje az erdőtelepítési engedélyben meghatározott egyedszám 70 százalékát (véderdőnél 50 %). Az első kivitel után benyújtott kifizetési kérelemre a támogatás csak akkor fizethető ki, ha a megvalósítást az erdészeti hatóság az Országos Erdőállomány Adattárba bejegyezte, és a támogatásra jogosultat az adott területre erdőgazdálkodóként nyilvántartásba vette.
Mindkét erdészeti támogatás kizárólag a jogos földhasználókat illeti meg, és a telepítés a támogatási kérelmek benyújtását megelőzően nem kezdhető meg. A támogatási kérelmeket előzetesen meghirdetett pontrendszer alapján rangsorolja és bírálja el az MVH, de érdemi vizsgálat nélkül elutasítja, ha például nincs aláírva, vagy a KKV-kód a kérelmező mulasztása miatt nem szerepel az MVH ügyfél-nyilvántartási rendszerében.
Magyar Agrárkamara Gazdálkodói Információs Szolgálat Hasznos információkért látogassa meg a www.kolcsonosmegfeleltetes.eu és a http://umvp.agrarkamara.hu oldalakat