2011. július. 13. - Kutasi Tibor kilencvenévesen is időt szán kertje, s benne a tiszafák gondozására Idén a tiszafát választották az év fájának, hívta fel rá figyelmünket Kutasi Tibor nyugdíjas dísznövénykertész, akinek a kertjében megtalálható a tűlevelű számos szép kultúrváltozata.
Az év fáját 1996 óta választja ki a Nyugat-magyarországi Egyetem és az Országos Erdészeti Egyesület. Idén a hazai erdőtársulásokban előforduló, de dísznövényként is ismert tiszafa mellett döntöttek. Amint az egyesület honlapján olvasható: az örökzöld növény Közép-Európában csak hét helyszínen lelhető fel tömegesen. Magyarországon Veszprém megyében, Szentgál, Márkó, Bánd és Herend határában található mintegy 13 ezer törzset tartalmazó, sajnos fogyatkozó állománya. A tiszafa mérgező, leszámítva a piros, bogyóra emlékeztető magköpenyét, ezért régen ördög- vagy halálfának is nevezték. A fában található taxin nevű anyag jelent veszélyt az emberre és a páratlan ujjú patásokra (például a lóra), másrészről viszont felhasználják a rák gyógyításában. A tiszafa lassan nő és sokáig él, kétezer éves példánya is van. Fája kemény, többek között épületfaként hasznosítják.
Több mint kétszáz kultúrváltozata ismert. Jól tűri a radikális metszést, ezért a barokk kertek gyakori növénye, gyarapította ismereteinket Kutasi Tibor zalalövői dísznövénykertész, aki nemrég betöltötte a kilencvenedik életévét, de még ma is napi két órát tölt növényei gondozásával. Kertjében sok szép örökzöld található, köztük jó néhány tiszafa. Tibor bácsi elmondta: negyven éve foglalkozik dísznövényekkel, előtte cigányprímásként kereste a kenyerét, de volt adóhivatal-vezető Tolna megyében, aztán hangszerkészítést tanult Pesten. Megjárta a második világháborút, majd részt vett az 56-os forradalomban. Az internálótáborból hazatérve kezdett el kertészkedni kedvtelésből. Magánúton és a kollégáktól tanulta meg a szakmát, végül megkapta az engedélyt a dísznövény-termesztésre és -kereskedelemre. Mint elmondta: nagyon szegény családból származik, s a kertészkedésnek köszönheti, hogy - amint fogalmazott - az alagsorból eljutott a földszintre egzisztenciális szempontból.
Arra már nem emlékszik, hol tett szert az első tiszafára, de nagyon megtetszett neki, s ma is ez az egyik kedvenc növénye. A kertjében található példányokat maga szaporította és nevelte, s minden évben kedvére formázza szeretett örökzöldjeit. Szabó Judit