2011. JÚLIUS 27. - KÁROK A szárazság miatt kevesebb lesz idén a széna is A mostani hűvös időt a karcagi határban lévő vadállomány is jobban elviseli, mint a forró, száraz nyarat. Az apróvadakat a hőség éppúgy megviselte, mint a tanyán tartott jószágokat.
— Mindent megteszünk a határban a vadállományért, de az időjárásnak nagyon ki vagyunk szolgáltatva - kezdte Szabó Pál, a Nagykun Vadásztársaság fővadásza. —A hőségben sokkal jobban figyeltünk az állományra, melyet az elmúlt két év időjárása amúgy is megviselt Februárban a mezei nyúl- és fácánállomány a kritikus szint környékére csökkent Ha tovább csökken, nem képes magát fenntartani és szaporodni, így a populáció növelésére visszafogott vadgazdálkodási tervet készítettünk.
A fővadásztól megtudtuk, 2007-2008-ban 800-900 mezei nyulat hasznosítottak, tavaly csak 250 darabot, idén 200 alattival számolnak. A hőséget a vadállomány jól tolerálta, biztosított a takarmány, a terület kétharmadán a vízellátottság is adott. A mezi nyúl esetében ezután jön a kritikus időszak, évtizedes megfigyelés alapján a következő két hónapban akár százas nagyságrendű pusztulás is lehet. A társaság szeptember 30-ig fölülvizsgálja területén az állományt, s az alapján indulhat a nyúlvadászat, de lehet, hogy a tervezett darabszámot sem lövik ki.
— Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de vadászati korlátozással meg tudjuk védeni az állományt - magyarázta Szabó Pál. — A szabadterületi fácánállományunknál tavaly a belvíz sok fészket elmosott Azért, hogy az állományt minél jobban ki tudjuk kímélni, több mint háromezer fácánt nevelünk az októberi idénykezdetig.
Karcagon az őzbak vadászata a társaság tagjainak jutalom a kiemelkedő közösségi munkáért Idén volt is mit csinálni, hiszen a fácánnevelde volierét tönkretette a vihar, azt újra kellett építeni, a vadföldeket is a sportvadászok művelik. Az őszi szezonban a tagok 10-15 őzbak elejtésére kapnak lehetőséget. A vízivad ígéretes, az állomány számára a hőségben is biztosított volt a víz a rizsföldeken és a Kecskeri víztározó környékén. A határban a vaddisznók száma változó, 2009-ben nyolcvannégyet, tavaly hetvenhatot lőttek ki, idén eddig húszat, de ez még nő.
- Az, hogy a nyári forróságot megúsztuk pusztulás nélkül, nem azt jelenti, hogy megnyugodhatunk. Folyamatos odafigyelést kíván tőlünk továbbra is
az állomány — sorolta Szabó Pál.
Hubai Imre Csaba, a vadásztársaság elnöke biofarmján őshonos magyar fajtákat tart.
— A szürke marha, a bivaly, a rackajuh, a merinójuh, a kecske, a mangalica, a magyar lapáj és nagyfehér sertés, valamint a magyar baromfi a szélsőséges időjárást jól tűri, több száz éve itt vannak a Kárpát-medencében. A szabad tartás lehetővé teszi, hogy az állat válasszon, a tető alatt, a karámban vagy a szabadban akarja átvészelni a hőséget
A melegben víztócsákat biztosítottunk az állatoknak, hogy tudjanak fürödni, és bőségesen elláttuk szalmával a karámot, hogy abba elbújhassanak — mondta. Daróczi Erzsébet
Napokig folyamatosan locsoltak
-A MOSTANI hűvös időben fellélegeztek az állatok. A forróságban a galambok, a tyúkok csak úgy lihegtek - mondta Mészáros Zsolt, akinek tanyáján több száz állat van. A bivaly reggeltől estig a vízben volt, a sertéseknek dagonyázót készítettünk, a juhokat, a lovakat naponta háromszor itattuk és a tölgyesben elbújhattak. A 30-féle víziszárnyas a tóban jól érezte magát. A területünk hűtésére napi 40 köbméter vizet locsoltunk szét. A szárazság miatt a széna is kevesebb lesz.