2011. szeptember 5. - FURCSA KÖZJÁTÉK - Vasárnap délután a Kecskeméti Arborétum területén lévő Mária-kápolnánál emléktáblát szenteltek a tragikus sorsú gyermekek emlékére, akik valamilyen oknál fogva nem érhették meg a felnőttkort. A szertartás végeztével megjelent egy férfi, aki fehér festéket öntött a táblára. Az önkormányzat feljelentést tett.
A férfi a szentmisét követő avatási ceremónia után ment a táblához a Mária-kápolnánál, kezeit az ég felé emelve imádkozott, majd leöntötte a táblát festékkel. Közben elmondta: nem lehet egy kalap alá venni a holokauszt, a cunami és az abortusz áldozatait. A jelenlévők értesítették a rendőrséget, akik azonnal a helyszínre érkeztek. Az elkövető férfi elhagyta ugyan a helyszínt, de valamivel később visszatért, és a rendőrök rendelkezésére állt.
Utánajártunk, mi áll a történet mögött. Megtudtuk, az elkövető egyetemet végzett, köztiszteletben álló középkorú férfi, aki információink szerint kántorként is szolgálatot vállal a Mária-kápolnánál. A férfihoz közel álló forrásoktól úgy értesültünk, nem a tábla vésetének tartalmával volt gondja, inkább az elhelyezésével. Ugyanis 2004 júliusában ennek a férfinak a családja emeltetett emlékhelyet az abortuszt szenvedett, illetve a halva született gyermekek emlékére. Az intim atmoszférájú hely mára sok családnak lett zarándokhelye, szavak nélkül megismerték egymást, és sorsközösséget vállalnak egymással. A családot senki sem értesítette arról, hogy egy másik táblát is felszentelnének az emlékhely területén, így a készülő eseményről a Petőfi Népéből szereztek tudomást.
Az egyház és az önkormányzat képviselőitől úgy tudjuk, erre nem is volt kötelezettségük. A terület a katolikus egyházé, őket kereste fel az a névtelen adományozó, aki a mostani tábla állítását kezdeményezte. A témában hivatalosan érintettek beleegyeztek és támogatták a kezdeményezést, így vasárnap több egyház képviselőjének és a város vezetésének részvételével fel is avatták a magyar, angol, japán és héber nyelven íródott táblát. A Balanyi Károly képzőművész által készített tábla azokra a gyermekekre emlékszik, akik nem érhették, nem érhetik meg a felnőttkort, mert még gyermekként háborúk, holokauszt, erőszak, baleset, éhezés, betegség vagy természeti katasztrófák áldozatai lettek. Az elkövetőhöz közel álló forrásunk megerősítette, hogy a férfi érzéseit mélyen sértette, hogy a közel tíz éve emeltetett emlékhely bővítését a tudta nélkül végezték el. Belátja, hogy erre valóban nem volt jogi kötelezettsége sem az egyháznak, sem az önkormányzatnak, érzéseit azonban ez nem befolyásolta. Álláspontja szerint ugyanis nehezen lehet összehozni egy helyen az abortuszra, a holokausztra vagy a cunamira emlékezőket. Úgy értesültünk: mára belátta, hogy nem megfelelő eszközöket választott véleményének kinyilvánítására. Gál Zita
Kegyeletsértőnek találta a táblát, ezért összemázolta (baon.hu)
2011. szeptember 6. - Levelet kaptunk a férfitől, aki vasárnap festékkel öntötte le a kecskeméti arborétumban a tragikus sorsú gyermekek emlékére felavatott táblát. Ebből kiderül többek közt az is, hogy a rongáló abban bízik, a Mazsihisz kegyeletsértés miatt tesz feljelentést az új „kegyhely” felavatása miatt.
Ahogyan arról, korábban hírt adtunk, vasárnap a kecskeméti arborétum területén emléktáblát avattak a tragikus sorsú gyermekek emlékére. A szentelés után egy férfi lépett a táblához, kezeit az ég felé nyújtva imádkozott, majd fehér festékkel leöntötte az új táblát. (A férfi egyébként héber feliratú pólót viselt, melyet a gyermekeitől kapott. A felirat jelentése: a világ legjobb nagypapája.)
Ma levelet kaptunk az elkövetőtől, aki több pontban helyesbíti a leírtakat. Egyebek mellett kijelenti, a kegyhely sosem volt a családjának a tulajdona, csupán a közadakozás szervezésében segítettek, téglajegyeket árusítottak hozzá. Kijelenti továbbá, hogy a megjelentekkel ellentétben egyáltalán nem bánta meg tettét és hangsúlyozza, a névtelen adományozót mélységesen tiszteli. A rendőrségen tett vallomását is elküldte nekünk és hozzájárult a közléséhez.
A gyanúsított vallomása
„A kecskeméti arborétumban található a Mária-kápolna, mellette pedig egy kegyeleti hely. Ez a kegyeleti hely a Meg nem született magzatok kegyeleti helye. A déli órákban a Mária kápolnában voltam gyakorolni az orgonán. Ekkor szólt az erdész, hogy új táblák is vannak a kegyeleti hely támfalában. Megnéztem és két táblát találtam benne. A jobb oldalin magyarul és angolul szerepelt felirat, a bal oldalin héberül, japánul valamint thai nyelven – ismereteim szerint. Ez a két tábla zagyvaságot tartalmaz. A kiírás szerint emléket állít az elvetélt magzatoknak, a holokauszt gyermekáldozatainak, a földrengés, a cunami és más szerencsétlenségekben elhunyt gyermekáldozatoknak.
Ezt elolvastam, és felbosszantottam magam rajta, mert lenullázza a kegyeleti hely eredeti funkcióját, mivel ez eredetileg a meg nem született magzatoknak állít emléket és egy meditációs hely. Itt található egy zománc alkotás, amely evangéliumi jelenetet ábrázol, Jézust és a bűnös asszonyt, amihez semmi köze a holokauszt, a cunami vagy a földrengés gyermekáldozatai emlékének. Ezen kívül felháborított, hogy a holokausztban elpusztított másfél millió gyermekről – akikről a jeruzsálemi JadVasemben a világ egyik legmegrendítőbb emlékhelye található – egy ötsoros szövegben, mint "egyebekről" emlékeznek meg.
Ezt követően hazamentem a gépkocsimmal, majd az otthon talált fehér olajfestékkel együtt mentem vissza a misére. Az olajfestéket egy kis üvegbe raktam. Aztán kint az emlékhelynél megvártam a szentelés végét, majd odamentem a táblához. Héberül imádkoztam, majd a táblához mentem és ráöntöttem a festéket. A meglepődéstől nem tudtam megszólalni, de biztosan megbotránkoztak. Azt még hozzátettem, hogy a holokauszt túlélők helyett. Körülbelül huszonöten lehettek jelen, amikor ezt tettem.
Cselekményemet figyelemfelkeltésnek szántam. Remélem, hogy a MAZSIHISZ kegyeletsértés címén feljelentést fog tenni, és követelni fogja az emléktáblák eltávolítását. Továbbá remélem, hogy a Kalocsa-Kecskemét Egyházmegye érseki hatósága megfelelő határozattal fog gondoskodni arról, hogy a kegyeleti helyre semmilyen más megemlékező tábla ne kerülhessen.
Mást az üggyel kapcsolatban nem tudok és nem is kívánok elmondani. A felvett jegyzőkönyv az általam elmondottakat helyesen tartalmazza.”