2011. szeptember 14. - Tarnaleleszen többen állítják: illegális fakitermelés történt, amire a vezetőség adott engedélyt. Az elmúlt napokban megállás nélkül hívták szerkesztőségünket Tarnaleleszről, nézzünk utána, hogy az elmúlt hetekben hova tűnt az erdőbirtokosság (EBT) területéről – állításuk szerint illegálisan – több száz köbméternyi fa. A telefonálók maguk is erdőbirtokossági tagok, jogosultak lennének tehát tűzifára, ám kérésüket a birtokosság vezetői arra hivatkozva tagadták meg, hogy erre nincs engedély. Az elutasítottaknak az szúrt szemet, hogy mégis akadt olyan környékbeli vállalkozó, aki komoly mennyiséget termelhetett ki és értékesíthetett, úgy tűnik, szabálytalanul. Végül írásban is bejelentették panaszukat az illetékes hatóságokhoz, s a másolatokból szerkesztőségünkbe is eljuttattak egy-egy példányt.
Szabó Szilárdtól, a Heves Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságának igazgatójától megtudtuk: augusztus 22-én eljárást indítottak engedély nélküli fakitermelés ügyében, mivel a viharkáros faanyag kitermelésére és elszállítására az erdőgazdálkodó akkor még nem rendelkezett engedéllyel. A viharkárról szóló bejelentést a birtokosság vezetői csupán augusztus 16-án küldték meg az erdészeti hatóságnak. Az igazgatóság az ügyről és az eljárás megindításáról a bejelentés másolatának megküldésével értesítette a területileg illetékes rendőr- és a természetvédelmi hatóságot.
A helyszíni ellenőrzés során megállapították, hogy a bejelentő(k) által leírtak nem alaptalanok, ezért az erdészeti hatóság a Tarnaleleszi EBT illetékeseit nyilatkozattételre hívta fel, illetve bekérte a 2011-ben kiállított szállítójegyeket. A Tarnaleleszi EBT elismerte, hogy az engedélyek megérkezése előtt bíztak meg egy vállalkozót az út menti faanyag feldarabolásával és elszállításával, azért, hogy a szél döntötte fák ne kerüljenek illetéktelenek kezébe. (Az elmúlt években ezen a környéken hatalmas károkat okoztak az alkalmi fatolvajok – a szerk.) Az EBT vezetői a faanyagot egy szúcsi vállalkozónak adták el.
A történtekről megkérdeztük Kovács Károlyt, a Tarnaleleszi Erdőbirtokosság elnökét is, aki elismerte, hogy valóban megbízták a vállalkozót a viharkáros fa elszállításával, ám ezt főként a 300 birtokossági tag érdekeinek védelmében tették.
A rendőrség is nyomoz
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Soltész Bálint arról tájékoztatta lapunkat, hogy a bejelentés alapján nagy értékre elkövetett lopás alapos gyanújával indítottak eljárást.
A fatolvajlás büntetése az értéken múlik
A lopások értékhatártól függően minősülnek szabálysértésnek vagy bűncselekménynek. Ma már az előbbiben is a rendőrségnek van jogköre, s szigorúbb a büntetés is: a húszezer forintos értékhatár alatti szabálysértésért is járhat akár elzárás is, illetve a pénzbírság maximális összege is jelentősen megváltozott, 30 ezer forintról 150 ezerre emelték. Tudni kell, hogy az eljárást a rendőrség végzi, de befejezését követően a bíróságnak kell továbbítania. Kétszázezer forintig vétség, afölött bűntett a falopás, és akár minősített eset is lehet, ha iparszerűen, vagy nagyobb, jelentős, esetleg különösen nagy értékre követik el.
A tolvajok egyre szervezettebbek
Kovács Károly, az 1300 hektáron gazdálkodó és 330 egyéni tulajdonost összefogó Tarnaleleszi Erdőbirtokosság vezetője idén februárban azt nyilatkozta lapunknak, hogy az itteni magántulajdonosok a legutóbbi szezonban is mintegy hárommilliós veszteséggel számoltak.
– Legfeljebb a módszerekben látható változás, sokkal szervezettebben, nagyobb odafigyeléssel zajlik a lopás. Nappal kivágják és odakészítik a fát, éjjel mennek érte, és egyre inkább zsákba rejtve utazik az áru. Itt nem csak megélhetési, szociális lopásokról van szó, hanem a fa szervezett, üzletszerű, illegális feketekereskedelméről és orgazdaságról is – hangsúlyozta. Barta Katalin