2011. szeptember 28. - Munkát ad az erdőfelújítás, az erdősítések ápolása, pihenőcentrumok karbantartása. NYÍREGYHÁZA. Az elmúlt egy évben a viharkárok miatt bekövetkezett kényszerű kitermelések és természetvédelmi korlátozások mellett igyekeztünk megőrizni az eredményességi mutatóinkat - értékeli a Nyírerdő Zrt. tevékenységét a társaság vezérigazgatói posztját közel egy esztendeje betöltő Szalacsi Árpád.
A zrt. mindig a kiemelkedő teljesítményt elérő hazai erdőgazdaságokhoz tartozott megalakulása óta. Foglalkoztatóként is jelentős szerepet játszik a térség gazdasági életében, miközben 100 százalékban állami tulajdonban lévő vagyonkezelő szervezetként bizonyítja, hogy az állam is lehet jó gazda.
Kényszerű kitermelés
Az állam ugyanakkor tulajdonosként épp úgy elvárja az eredményes gazdálkodást, illetve azt, hogy a gazdálkodásban érvényesítsük a természet- és környezetvédelem szempontjait - enged bepillantást a követelményekbe a vezérigazgató.
Embert próbáló feladat hiányára nem panaszkodhat: a társaság az elmúlt években több olyan beruházást hajtott végre, amelyek előremutató- ak, jelentős befektetést igényeltek, viszont az eredményes működtetés már az új cégvezetésre hárul.
Mindemellett a természeti károk következtében 2005 és 2010 között 250 ezer köbméter fa kényszerű kitermelését kellett elvégezni - ez hozzávetőleg egy esztendei rendes fahasználati lehetőséget jelent.
Terepen a közmunkások
A Nyírerdő két megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar területén mintegy 60 ezer hektár erdőt kezel, 330 alkalmazottnak munkát adva, kis- és közép" vállalkozókkal együttműködve, de januártól decemberig további 465 embert foglalkoztatva közmunkásként.
Az országban 22 állami tulajdonú erdőgazdaság működik (a tulajdonosi jogokat az MFB Zrt.-n keresztül gyakorolva), s ezek közül a Nyírerdő mindenki mást meghaladó mértékben használja ki a .közfoglalkoztatásból adódó lehetőségeket. Olyan térség re esik működési területünk, ahol nagy a munkanélküliség, nehezebb a megélhetés, az erdőben pedig mindig szükség van dolgos kézre - indokol a vezérigazgató.
Az erdőgazdaságok egyik kiemelt feladata a vadgazdálkodás. Jelenleg tart a szarvas-bőgés, októberben kezdődik a barcogás, ami egybeesik a kapitális dám bikák vadászatával.
Sikeres erdei iskolák
E téren az egész világon ismert a Nyírerdő vadállománya: a gúthi terület két alkalommal nyerte el a világ legjobb vadászterülete címet, ez még soha senkinek nem sikerült. A gúthi dámszarvast ma már igazi hungaricumként tartják számon.
Szeretnénk erdőgazdaságunk munkájáról hiteles képet nyújtani, s ezen keresztül jó példát mutatni, hogy a profitorientált gazdálkodás és a természeti értékmegőrzési munka összhangba hozható. Odafigyelünk a környezettudatos nevelésre, programjainkkal közelebb hozzuk az embereket az erdőhöz.
Ennek jő hírverője a két megyeszékhelyen levő erdei iskola, valamint például a már hagyományosan megrendezett Pünkösdi és Nagyerdei futás. Gúthon új lehetőségként nagy sikere van a bőgő és barcogó hétvégéknek, ahol a környék lakói bepillanthatnak az erdő életébe.
Ez az erdészek hitvallása
A nagy értékű beruházásokat eredményesen kell működtetni, miközben a felelős erdőgazdálkodásban végesek a kapacitások, a hozami lehetőségek. A jövő érdekét messzemenően figyelembe vesszük, ez az erdész hitvallás alapvetése, ebben vitathatatlan az összhang, nagy az egyetértés kollektíván belül - emeli ki a csapatmunka jelentőségét Szalacsi Árpád.