Öt nagyobb közmunkaprogramot terveznek az idén, amire összesen 6,2 milliárd forint jut. Két program már áprilisban elkezdődik, s közmunkások dolgoznak a belvíz elleni védekezésben is.
Tavaly az állam 4,4 milliárd forintot fordított közmunkaprogramokra, s tízezren jutottak így - igaz, átmenetileg - keresethez, 2005-ben 6,2 milliárd forint áll rendelkezésre erre e célra, s ezáltal várhatóan több mint 12 ezer munkanélküli megélhetését segítik. Bár a központi költségvetésben csak négymilliárd forintot különítettek el erre a célra, a fennmaradó összeget más tárcák, a területfejlesztés, intézményi és vállalati források bevonásával tervezi előteremteni a munkaügyi tárca.
Áprilisban az erdőművelési, karbantartási közmunkaprogram indul el. - A munkaügyi minisztérium 500 millió, a földművelési tárca 100 millió, az ÁPV Rt. 300 millió, és 13 erdőgazdasági részvénytársaság 220 millió forint hozzájárulásából összesen kétezer tartósan munka nélkül lévő embert foglalkoztatnak majd fél évig - jelentette be a minap Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.
A program résztvevői a kelet-magyarországi, valamint a somogyi, gemenci és vértesi erdőgazdaságokhoz tartozó erdők, erdei utak takarítását, az aljnövényzet ritkítását végzik majd. A munkások a korábbi programokhoz hasonlóan idén is kapnak majd természetbeni juttatásként az erdőművelésből visszamaradó fát, fahulladékot. Emellett a munka során az erdőgazdaságok képzéseket szerveznek a munkanélkülieknek, például fűrészkezelést, erdészeti alapismereteket oktatnak. Az utóbbi években arra is volt példa, hogy a program lejárta után néhány embernek állandó állást ajánlottak a gazdaságok - mondta a megállapodás aláírásakor Pásztohy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
A programokról Bálint Attila, a foglalkoztatási minisztérium Közmunkatanácsának munkatársa egy múlt heti szakmai fórumon elmondta: az idén nagy feladatot ad a belvízvédelem az ország három térségében - felső Szabolcsban, a Gerecse vidékén, valamint Csongrád és Békés megyében.
Ugyancsak áprilisban láthat munkához az a kétezer közmunkás, akiket a hátrányos helyzetű térségekben, hátrányos helyzetű csoportoknak munkalehetőséget teremtő önkormányzatok számára meghirdetett program keretében foglalkoztatnak majd. - A helyhatóságok összesen 1,56 milliárd forint keretösszegre pályázhattak. A Vásárhelyi-tervhez, illetve a belvízvédelemhez kapcsolódó egymilliárdos keretösszegű közmunkaprogram 1800-2000 munkanélkülinek jelent átmeneti kereseti lehetőséget a Tisza mentén.
Bálint Attilától megtudtuk, hogy közmunkaprogramokra az önkormányzatok, gazdálkodó szervezetek nyújthatnak be pályázatot, amelynek fontos feltétele, hogy az, aki közmunkásokat foglalkoztat, vállalja, hogy egy részüket a program befejezése után "saját zsebéből" még legalább két-három hónapig foglalkoztatja. A Közmunkatanács tervezi a Balaton egészére és környékére kiterjedő átfogó program indítását is, amelynek része lesz a közutak környékének tisztítása, az útkereszteződések biztonságossá tétele és a strandok rendbetétele. Előreláthatólag 600 millió forintot fordítanak majd e célra, s a finanszírozásba beszáll a MÁV, valamint a Somogy és a Tolna megyei önkormányzat is. Ebben az évben is lesz parlagfű-mentesítési program: erre 400 millió forintot szán a munkaügyi minisztérium, 1000-1100 munkanélküli számára teremtve munkalehetőséget.
Két további közmunkaprogram a regionális területfejlesztési tanácsokkal együttműködve valósul meg. Az egyik az autópálya-építésekhez kapcsolódik, a tervek szerint kétezer szakképzetlen munkanélkülinek teremtve munkát. A másik programban öt-hatszáz ember dolgozna 305 millió forint támogatásból a nemzeti parkok rendbetételén, tisztán tartásán.
Átmeneti megoldás hátrányos helyzetűeknek
Esély és átmeneti megélhetés a munkanélkülieknek, értékteremtés a közösségnek - ez a közmunka lényege. Míg a közcélú munkát akkor alkalmazzák, ha valaki a büntetését tölti, a közhasznú foglalkoztatás pedig a munkaügyi központokon keresztül történik, addig a klasszikus közmunka programszerű, és mindig a hátrányos helyzetűeket próbálja segíteni. A közmunkaprogramokban részt vevők nemzetgazdasági célokat valósítanak meg, amikor egyebek mellett településük, környezetük rendbetételén dolgoznak, viszonzásul néhány hónapon keresztül biztos pénzre számíthatnak azok a családok, amelyek más úton nem jutnak munkalehetőséghez.
A programokban a tartósan munka nélküliek vesznek részt, főként romák, nők, illetve a 25 évnél fiatalabbak és a 45 évnél idősebbek, akik állás híján csak a rendszeres szociális segélyből nem tudnak megélni. Az átmeneti megoldást jelentő munkát ellentételezi a költségvetés: egy segédmunkás havi 61 ezer forintot kap, a betanított 65 ezret, a szakmunkás 72 ezret, a felsőfokú végzettségű alkalmazott pedig 110 ezret kereshet.
Kun J. Erzsébet Kiss Melinda