Milliárdos károkat okozhattak (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. október 07. - A Vidékfejlesztési Minisztérium vezetője két nemzeti park igazgatóját mentette fel a munkavégzés alól Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter felmentette a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság éléről Duska Józsefet, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság éléről Balogh Lászlót Információink szerint az elbocsátások hátterében természetvédelmi területek bérbeadásával kapcsolatos visszaélések gyanúja áll
Az érintetteket felmentették a munkavégzés alól, de további két hónapig állományban maradnak, ezalatt kell átadniuk utódjuknak a munkájukat. A két kormánytisztviselő nem kívánt nyilatkozni a menesztése okairól és körülményeiről, ahogyan az ügyet nem kommentálta a Vidékfejlesztési Minisztérium sem. Utóbbi csak annyit közölt, álláspontjuk szerint nem közérdekű adat, hogy miért függesztették fel az igazgatókat.
Értesüléseink szerint Balogh László menesztését már azóta fontolgatták a szaktárcánál, amióta felmerült, hogy a Balatonfenyves környékén lévő madárrezervátum természetkárosítását követhették el a fehérvízi területeket potom pénzért bérlő vállalkozók. Legutóbb Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa állapította meg, hogy súlyosan veszélyezteti a vízi élővilágot a bérlő Hubertus Bt. tevékenysége a Nagybereki Fehérvíz Természetvédelmi Területen. A cég a szükséges engedélyek birtokában eresztette le a vizet a területen, a gyanú szerint azonban ezzel károsították az ottani élővilágot, így a kezelő mellett a hatóságok is vétettek. A Hubertus Bt. tevékenysége miatt a Vidékfejlesztési Minisztérium rendelt el vizsgálatot. Ezt követően Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos tett feljelentést hűtlen kezelés és természetkárosítás elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen. A kormánybiztosi hivatal megállapította: alapos a gyanúja annak, hogy a szerződésben szereplő feltételek - vagyis a terület rendkívül olcsó, hosszú távú haszonbérlete - miatt az államot 7-8 milliárd forintos kár érte. Emellett a szerződésben több jogszabályellenes kitételt is találtak, ezért a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél a szerződés semmissé nyilvánítását és a terület állami birtokba vételét is kezdeményezték.
Úgy tudjuk, Duska Józsefnek, a BNPI vezetőjének szintén egy bérleti szerződéssel kapcsolatos ügy miatt kell távoznia. Az általa vezetett hivatalnak ugyanis új haszonbérleti pályázatot kellett kiírnia arra a 4200 hektárnyi területre, amelyet korábban a részben olasz tulajdonosi hátterű Mariano Kft. bérelt, mint utóbb kiderült, jogosulatlanul. Júniusban ugyanis a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében semmisnek nyilvánította a BNPI és az olasz vállalkozás között 1995-ben létrejött kontraktust.
Az ügyek precedensértékűek, mert az egyes természetvédelmi igazgatóságok 1990 és 1995 között több száz, az állam számára előnytelen szerződést kötöttek több tízezer hektárnyi birtokra. Az említett olasz vállalkozás például a valós piaci ár töredékéért bérelte a döntően termőföld besorolású területeket, amelyek után ráadásul csaknem 800 millió forint állami támogatáshoz is jutottak. A társaság a birtok egy részéért száz forintot fizetett hektáronként, ám a nagyobbik felét térítés nélkül használta. A megállapodás 1995-ös aláírásakor csak tíz esztendőre adhatták volna bérbe a földeket, ennek ellenére a szerződésben ennek kétszeresét állapították meg. Emellett a cég a természetvédelmi feladatokat sem látta el tisztességesen. HARASZTI


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.