Falopások: van, aki már fűrészt, fejszét sem visz (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. október 30.  - Ahogy az sajnos rendre történni szokott, az első őszi hónapoktól kezdődően szinte mindennap érkezik hír fatolvajlásokról. A napokban például a Cún közelében lévő erdőben értek tetten a rendőrök két férfit, akik kétszázezer forint értékű lopott fát próbáltak meg elvinni. Ezt megelőzően Kórósnál bukott le egy társaság, amint éppen teherautóra pakolták a tüzelőt, vagyis szinte az utolsó pillanatban. A Mecsek Erdészeti Zrt.-nek évente több milliós, országos szinten pedig több tízmilliós kárt okoznak a tolvajok.
A rendőrségen érdeklődésünkre elmondták, tapasztalataik szerint a legtöbb eset a siklósi kapitányság területén történik. Bár tény, az őszi–téli időszakban a megye teljes területén nő az ilyen ügyek száma, összességében nincs belőlük több mint korábban. Ugyan néha előfordul az is, hogy a lopott fát eladják, a tolvajok többsége nem pénzt „csinál” vele, hanem meleget – saját kályháikban, kazánjaikban égetik el. A „rőzseszedők” általában biciklivel hordják a fát haza, a nagyobb tételre utazók teherautóval érkeznek. Utóbbiak többnyire nem is bajlódnak fűrésszel, fejszével, hanem kivárják, amíg az erdészet készletezőhelyei megtelnek, s onnan csak el emelik a fát.

Az erdészet a polgárőrökkel és rendőrséggel közösen próbálja elejét venni a lopásoknak, együtt járőröznek. Az erdészek ugyanis már jól tudják, hol várható a tolvajok feltűnése, így jó esély van lebuktatásukra, persze azt minden érintett tudja, teljes egészében soha nem lehet felszámolni a lopásokat.
Engedéllyel lehet – egyébként börtön járhat érte
A törvény szerint aki húszezer forintot meg nem haladó értékű lopást követ el, elzárással vagy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ez vonatkozik a fatolvajokra is. A fiatalkorúakat egytől harminc napig terjedő időtartamra lehet elzárni, de ha több elzárással is sújtható szabálysértést követ el, negyvenöt nap is lehet belőle. A felnőttek esetében az elzárás felső határa két hónap, viszszaesők esetében pedig kilencven nap.
Az erdőgazdálkodásról szóló törvény szerint a tüzelőanyag gyűjtése az illetékes kerületvezető erdész utasítása alapján, az erdészet igazgatója által aláírt, névre és erdőrészletre szóló engedéllyel lehetséges. Máté Balázs


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.