Erdőirtással vádolják a világhírű hangszergyártót (BORS)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. október 30. - Védett őserdők kiirtásával vádolják és perrel fenyegetik az amerikai hatóságok a legendás Gibson gitárok gyártóját. Al Di Meola, Eric Clapton, Keith Richards és Bob Marley is ilyet használt.
Orville Gibson 1890-ben alakította meg hangszerkészítő üzemét. Akkor még senki sem sejthette, egyúttal legenda is született. A cég 1950-ig csak akusztikus gitárokat épített, majd Les Paul nevű elektromos gitárja meghozta a világméretű áttörést. Elsőrangú zenészek egész sora játszott a hangszerrel, közöttük Al Di Meola, Eric Clapton, The Edge (U2), Jimi Hendrix, John Lennon, Bob Marley, Jimmy Page (Led Zeppelin), Keith Richards (Rolling Stones), James Hetfield (Metallica) és Mark Knopfler (Dire Straits).

Most azonban véget érhet a sikersztori. A hangszer legfőbb alapanyaga ugyanis a rózsa-, illetve ébenfa, amely a kivételes hangzást biztosítja, ám a faanyag importja sértheti a származási országok törvényeit. Az évi mintegy tízezer gitár elkészítéséhez Közép- és Latin- Amerikából hozza be az alapanyagot az amerikai cég, 500 ezer dollár értékben, ám a Brazíliából és Madagaszkárról származó rózsafa már gyakorlatilag beszerezhetetlen a piacon, és Indiában is mind szigorúbb szabályok védik a fogyatkozó készleteket. A Gibson céget legutóbb igen érzékenyen érintette, hogy az Indiából feléjük tartó hajórakományukat a hatóságok lefoglalták. „El akarnak lehetetleníteni bennünket! – fakadt ki Henry Juszkiewicz. – Tizenhét éve ugyanúgy és ugyanonnan szerezzük be a fát.”

Ebben igaza lehet, csakhogy éppen a szabályok változnak állandóan, hogy a még meglévő faállományt megóvják, valamint hogy a kivitelt csakis azokról a területekről engedélyezzék, ahol az erdészek képesek megoldani a fenntartható, újratermelődő rendszert.

Ám a céget ért hatósági támadás most talán a visszájára fordul, mert a szövetségi nyomozók előzetes felszólítás nélkül, fegyverrel hatoltak be az üzem raktáraiba, és emberjogi szervezetek – különösen azok, amelyek tagjai egyben a könnyűzene szerelmesei is – gyűléseken követelik a tisztességes eljárást. Kissé szarkasztikusan még egy transzparenst is készítettek, amelyen ez áll: „Szabadságot a Gibsonoknak!” Ha volnának ellentüntetők, bizonyára így felelnének: „Védjük meg az őserdőket!” (hanna)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.