2005. március 25.
Fotó: Csóka György
Gyapjaslepke-invázió; Áprilisban kezdik irtani
A tavalyinál is jelentősebb gyapjaslepke-invázióra számíthatunk idén, főként Veszprém és Somogy megyében. A védekezés mintegy 500 millióba kerül. Az irtás a fák lombosodása után, a hernyók elszaporodásakor kezdődhet.
– Undorító volt – emlékezett vissza a balatonszepezdi polgármester a tavalyi invázióra. Márton József szerint állami segítség nélkül az önkormányzatok nem tudják megállítani a pusztítást, ami a turizmus visszaesését is okozhatja. A legtöbb gyapjaslepkepete Veszprém és Somogy megyében van, de gondokat okozhat Nógrádban, Hevesben, Baranyában és akár Békésben is.
– A hernyók folyamatosan váladékot termelnek, szinte állandóan folyik belőlük az ürülék – panaszolta Fecske Dóra, aki tavaly Szepezden üdült. A lepkék elképzelhetetlen mennyiségben lepték el az üdülőterületet, voltak, akik bőrirritációra panaszkodtak, egyesek sapkával védekeztek ellenük a nyári melegben.
A védekezés a terület tulajdonosának kötelessége lenne, de az erdő gazdái állami segítség nélkül nem tudnak megbirkózni a hernyóinvázióval – mondta lapunknak Bödőné Molnár Irén, Marcali jegyzője. A környéken töméntelen mennyiség? pete van a háromezer hektárnyi erdőben. Egy hektár permetezése 10–15 ezer forintba kerülne, és lehet, hogy kétszer-háromszor is meg kell ismételni.
Tavaly 133, idén 280 ezer hektárnyi erdő fertőződött meg a gyapjaslepke petéjével – tájékoztatott Klemencsics András, az agrártárca erdészeti főosztályvezetője. Országosan mintegy 500 millió forint kellene a hernyóinvázió megfékezésére, az agrártárca 100 millió forintot különített el az erdők megóvására. Az üdülőterületek és az ahhoz közeli erdők permetezésével lehet megoldani a lakott területek védelmét április végén, május elején. A gyümölcsösökben és szőlőkben nem kell külön permetezni, mivel elégséges az amúgy is elvégzett növényvédelem.
Óvatosan a vegyszerrel
A nálunk őshonos gyapjaslepke hernyója áprilisban kel ki. Tízéves ciklusokban óriási mennyiségű pete kel ki, főleg száraz április és májusi időjárásnál. A hernyók tarra rághatják az erdőket. Csóka György, az Erdészeti Tudományos Intézet osztályvezetője szerint a jó termőtalajon az erdőségek könnyen átvészelhetik ezt az időszakot, hamar új lombot növesztenek. Csak a hernyókat lehet kiirtani, de vigyázni kell a vegyszerekkel, mivel azok más élőlényekre is károsak lehetnek.
Éber Sándor