Egyre kevesebb fenyő fogy az ünnepekkor (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. december 12. - Lényegében a tavalyi áron vásárolhatunk fenyőfát karácsonyra, de mérettől, fajtától és árusítási helytől függően az idén is hatalmas szórást mutatnak az árak. Hiánycikk ugyanakkor a nagy méretű ezüst- és nordmann tűlevelű. A műfenyők terjedése és az ünneplési szokások változása miatt évről évre kevesebb fát vásárolunk.
Egyre több helyen kezdődnek el a napokban a fenyőárusítások. Hazánk legnagyobb fenyőtermesztő területein már november végén megindult az örökzöldek kitermelése. Az idei ünnepekre lényegében a tavalyi áron vásárolhatunk fenyőfát, de mérettől, fajtától és árusítási helytől függően az idén is hatalmas szórást mutatnak a fenyőfaárak. Az egyméteres lucfenyő 1800-2000 forint, az ezüstfenyő 3800-4000, míg a nordmann fenyő öt-hatezer forintért kapható a főváros nagyobb kertészeteiben. Érdekes, hogy a nagyobb, kétméteres, vagy még magasabb fenyőket nem az előbb említett árak duplájáért vihetik haza a vásárlók, hanem egyedi, nem ritkán háromszoros, négyszeres áron. Az árak nagyban függnek a minőségtől és az árusítás helyétől, így a kisebb vidéki településeken jóval olcsóbb a fenyő, mint például a fővárosban.
„A tavalyi árakhoz képest nincs drágulás a piacon. Hiánycikk ugyanakkor a nagy méretű ezüst- és nordmann fenyő, így ezeket várhatóan drágábban is kínálják majd az árusok, mint tavaly" - mondta lapunknak Váradi Éva kertészmérnök, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnökségi tagja. Kérdésünkre kijelentette, a fenyőfa árának körülbelül ötven százaléka a termelőknél realizálódik. A kereskedőt terheli a szállítási költség, az árusítóhelyek bérleti díja, az éjszakai őrzés költsége, a csomagolóháló ára, az alkalmazottak bére közterhestől, valamint a maradék áru mennyiségi kockázata. Az árak éppen ezért mutatnak hatalmas szórást, az utcai árusok az értékesítési helyszín elhelyezkedésétől függő bérleti díját is be építik a fa árába. A fenyőfapiac minden évben körülbelül nyolcmilliárd forintos forgalmat bonyolít le, hazánkban 2,2-2,4 millió fát értékesítenek decemberben. „Az értékesített örökzöldek mennyiségében évről évre néhány százalékos csökkenés mutatkozik a műfenyők terjedése és az ünneplési szokások változása miatt" - fogalmazott Váradi Éva. Ismertette: a kertészeti árudák inkább az értékesítési szezon megnyújtása, vagyis az alkalmazottak munkával való ellátása érdekében árulnak fenyőt, mivel ők az alkalmi árusoktól eltérően az év minden napján az adott helyen vannak, így a korrekt árképzés, a minőségi áru és a számviteli fegyelem náluk elengedhetetlen.
„Néhány évvel ezelőtt Magyarország jelentős mennyiségű lucfenyőt exportált Franciaországba, ez mára azonban jelentősen visszaesett, s jóformán már csak a szlovén és a horvát határ menti exportról beszélhetünk. Az import aránya fenyőfajonként eltérő. Lucfenyőből gyakorlatilag csak magyar áru van a piacon, de az ezüstfenyő nyolcvan százaléka is magyar, a többi pedig lengyel és osztrák fa. A nordmann fenyő elsősorban Dániából, kisebb mennyiségben pedig Ausztriából érkezik Magyarországra" - ismertette Váradi Éva. Információink szerint az idén sem lesz hiány brutális akciókból, a piaci ár alatti értékesítést azonban csak a multik engedhetik majd meg maguknak. A nagy áruházláncok az alacsonyabb árral csalogatják be a vevőt, aki aztán más termékek megvásárlásával hagyja ott a kasszánál a fenyő teljes árát.
A fenyőfák mezőgazdasági termelésből származnak, így kivágásukkal nem károsítják a természetet. A tűlevelűek többségét hazánkban az Alpokalján, az ország nyugati vidékein termesztik, az erdei- és a feketefenyők azonban az Alföldről is származhatnak. A fenyők nyolc- tíz év alatt lesznek vágásérettek. Tévhit, hogy a később vásárolt örökzöldek később hullatnák le tűleveleiket, miután a legtöbb fát szinte egyszerre vágják ki. Szarvas Szilveszter



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.