Biankó csekk Durbanben (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. december 14. - A Föld Barátai szerint bizonytalan útiterv készült a dél-afrikai klímacsúcson A résztvevők eredményesnek tartják az ENSZ durbani klímacsúcsának lezárását, de a zöldek természetesen elégedetlenek. Nehezményezik például, hogy a várakozásokkal ellentétben a kibocsátás-csökkentésről nincs új megállapodás, csupán megegyeztek a korábbi, a kiotói jegyzőkönyvben rögzített kötelezettségekről Ez viszont a fejlett országok vállalásait tekintve 2012-ben lejár.
A több civil szervezetet tömörítő Föld Barátai nemzetközi csoport szerint a durbani megegyezés csupán egy biankó csekket adott a tagállamok kezébe, nem határozták meg pontosan, milyen ügyeket fog lefedni a 2013-asjegyzőkönyv, az új megállapodás hány évig tart majd, és milyen csökkentést vállalnak az egyes fejlett tagállamok. Elfogadtak ugyanis egy útitervet, de ez korántsem megnyugtató, hiszen az Európai Unió javaslata csak azt tartalmazza, hogy 2015-ig megfogalmazzák egy új megállapodás kereteit és az elfogadás ütemezését, tisztázzák a vitás kérdéseket, aláírják és legkésőbb 2020-ra életbe lép az új, jogilag kötelező rendszer - olvasható a Magyar Természetvédők Szövetsége honlapján.
Az új megállapodás ráadásul nem tenne kellő különbséget fejlődő és fejlett országok között, ami a Föld Barátai szerint igazságtalan, hiszen csak közvetve veszi figyelembe a fejlettek elmúlt 150 évben történt kibocsátását, és így aránytalan terhet ró az éghajlatváltozásért sokkal kevésbé felelős, de tőle leginkább szenvedő fejlődő országokra. A zöldek szerint nincs előrehaladás az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében sem. A durbani dokumentum csak a munka folytatásáról döntött, hogy a gyenge (akár öt Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedéshez vezető) cancúni kibocsátás-csökkentési vállalásokat pontosítsák. Japán, Kanada és Oroszország úgy maradhat a folyamatban, hogy a kiotói jegyzőkönyv keretében már nem is tesz vállalást, Új-Zéland és Ausztrália csak megfontolja a felajánlását.
A fejlődő országok megsegítésére szolgáló Zöld Klímaalap ugyanakkor szinte üres maradt - állapítja meg a Föld Barátai nemzetközi zöldszervezet.

„FÜSTÖLGŐ" USA ÉS KÍNA
Jelenleg Kína a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó, évente 6,83 milliárd tonnával, 5,2 milliárd tonnával az Egyesült Államok követi. Ha azonban egy lakosra vetítjük az éves kibocsátást, akkor egy kínai polgárra 5,14 tonna esik, míg egy amerikai miatt 16,9 tonna kerül a légkörbe (Magyarországon 4,81, Németországban 9,16 tonna). Amennyiben nézzük az ENSZ előírásai és a klímaigazságosság alapján a múltbeli, történelmi kibocsátásokat is, akkor egy kínai polgárra 80,4 tonna kibocsátás esik, egy indiaira 25,6 tonna, míg egy magyarra 423, egy német állampolgárra 987, egy amerikaira 1126 és egy britre 1127 tonna.






© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.