VÉSZHELYZET Milliárdos károkat becsülnek
Néhány héten belül milliárdos kár keletkezhet Somogyban. Ezt vetítik előre a szakemberek, amikor a gyapjaslepketámadás következményeit ecsetelik.
- A sok bizonytalanság után ugyan okosabbak lettünk, de ez sajnos nem túl sok jót jelent számunkra - mondta lapunknak Tóth István, a megyei növény- és talajvédelmi szolgálat igazgatója. - Elvégeztük a kísérletet és beigazolódtak a korábbi sejtések: veszélyes idény előtt állunk. Ilyen eddig még nem volt Somogyban.
Öt somogyi erdőből gyűjtöttek be gyapjaspille-tojásokat. A majdnem kéthetes kísérlet során laboratóriumi körülmények között tartották ezeket, mert azt kívánták kideríteni, hogy mennyire életképesek. A válasz lesújtó: a tojások 95 százaléka kikelt. Ebből az igazgató azt szűrte le: a téli fagy vélhetően az állomány nagy részének nem ártott, s ugyanakkor a tojásokat természetes ellenségei sem fertőzték meg. A vizsgálat kézzelfogható eredményeket mutat fel, de szakmai körökben: még most sem zárult le a vita a védekezés és a megelőzés taktikájáról. Heízler György ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság igazgatója elmondta: Somogyban tízezer hektáron szükséges védekezni. Az összes, az ügyben érintett kistérség sorsa egyaránt lényeges számukra, de különösen a balatoni üdülőövezetnél elképesztő veszteségekhez vezethet a gyapjaspille-invázió.
Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke elmondta: ősszel bizottságot szerveztek, amely összehangolja a feladatokat. - Ebben a kérdésben csak összefogás hozhat eredményt -: emelte ki. - Nem lehet külön, településenként foglalkozni a védekezéssel.
Somogyban most 40-50 millió forintra volna szükség. A vismaior-keret ugyan 60 millió forint, de a gyapjas lepke elleni védekezésre nem lehet felhasználni. Gyenesei István, aki a kezdetektől fogva azért lobbizott, hogy minél több támogatás érkezzen Somogyba, most levelet ír az illetékes minisztériumokba, s kérte a somogyi országgyűlési képviselő közbenjárását is. Az elnök azt kéri: növeljék meg a védekezésre szánt országos 100 millió forintos keretet, s jogszabályi módosítással tegyék lehetővé a vismaior-forrás felhasználását. Eközben a megyei önkormányzat minden tőle telhetőt megtesz, s arra kéri a többi helyi önkormányzatot, lehetőségükhöz mérten, ők is járuljanak hozzá a kiadásokhoz.
Az FVM tanácskozik
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tegnapi tanácskozásán arról döntöttek: a gyapjas lepke-ügyben tárcaközi bizottságot hívnak össze. Pásztohy András politikai államtitkár azt mondta: az erdők, a mezőgazdasági területek védelme érdekében közösen kell fellépni. Együttműködnek az egészségügyi és a környezetvédelmi minisztériummal.
Veszélyben a Balaton
Simon Károly, a Balatoni Szövetség ügyvezető elnöke a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban tárgyalt. Kiderült: a becslések szerint 530 millió forintra volna szükség a lepkevész ellen, de ennek csak a töredéke áll rendelkezésre. A petecsomókból két héten belül kikelnek a lárvák. A hernyók tavaly hatalmas területen kopaszra rágták az erdőket a Balaton-felvidéken. A kifejlett lepkék pedig a meleg széllel Észak-Somogyba sodródtak.
Harsányi Miklós