GYAPJASLEPKE-INVÁZIÓ A leghatékonyabb védekezés a permetezés
Szakemberek szerint minden eddiginél nagyobb lesz idén a gyapjaslepke hernyójának inváziója. Megyénkben az eddigi felmérések szerint az idén főként a Bakonyalján és környékén pusztítja majd az erdőket és mezőgazdasági területeket.
Megyei Információ - Megyeszerte, de főleg a Bakonyalján többfelé látni vörösesbarnaszőrrel sűrűn borított, ovális, szabálytalan foltokat néhány fa törzsén. Ezek nem mások, mint a gyapjaslepke tojáscsomói. A tömeges elszaporodásra hajlamos kártevők elsősorban az erdészeteknek okoznak jelentős gazdasági kárt. Hartmann Ádám, a Vértesi Erdő Rt. erdőművelési műszaki vezető munkatársa elmondta: a Gerecsében foltokban, kisebb területeteken, főként a cseres állományban vannak jelen. Megnyugtatásul azonban hozzátette: itt nincs erős fertőzöttségű terület, ám közepesen tíz-húsz, gyengén több száz hektár érintett a gyapjaslepke-invázióban. Változást Jelent azonban, hogy a tölgy- és csererdők mellett az idén a zordabb klímát kedvelő bükkösökben is komoly károkat okoznak majd a gyapjaspillék. A megyei növény- és talajvédelmi szolgálattól megtudtuk, hogy a hernyók áprilistól kelnek ki a petékből, és június végéig rágják az útjukba kerülő, elsősorban tölgy- és csererdőket. A gyapjaslepke lárvái ellen leghatékonyabban azok kikelését követő pár héten belül lehet védekezni.
Fiatal csemeték pusztulnak el
Az áttelelő tojáscsomókból tömegesen kelő lárvák elsősorban az erdészeti területeket károsítják, azokról a széllel elsodródva az erdők szomszédságában levő mezőgazdasági területeket, főleg a gyümölcs-és szőlőültetvényeket és a környező települések faállományát támadják. A hernyók táplálkozásukkal az idősebb fák tarrágását, a fiatal csemeték teljes pusztulását okozhatják.
A legolcsóbb a földi védekezés
A leggazdaságosabb védekezési eljárás a petecsomók téli megsemmisítése. A leghatékonyabb védekezés a vegyszeres permetezés: a szelektív hatású, környezetkímélő szer - amit a gyapjaslepke hernyóinak kikelését követő négy-hat hét során kell repülőről kiszórni az erdőkre - drága: hektáronként eléri a 10-11 ezer forintot Kisebb területeken a földi vegyszeres permetezés javasolt.
Vendégh Zoltán