Erdeink védelme nem fából vaskarika (Kelet-Magyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. 01. 07. - Egy természetvédő visszatekintése a tavalyi Erdők Nemzetközi Évére. TISZADOB. Az ENSZ által 2011 re meghirdetett program elsődleges célja, hogy mindenki lehetősége szerint ültessen egy fát, és erősítse a fenntartható erdőgazdálkodási formákat.
A tiszadobi Csabai János, a Szabolcsi Tisza Kör elnöke szívügyének tekinti, hogy a magyar társadalom kiemelt figyelmet fordítson a több sebből vérző erdővagyonunk védelmére.
A nyugalmazott környezetvédelmi és hidrológiai mérnök - nem mellesleg „50 éves repülésért" életmű-díjas sport és vitorlázó pilóta - lapunknak mondta el aggodalmait az Erdők Éve lezárultának summázataként: „Magyarország területének 22 százaléka erdő. Európában Finnország vezet, ahol 77 százalék ez a mutató. Valószínű, hogy a természetes erdőtársulások közül a szárazságtűrőbbek kerülnek előnybe a klímaváltozás miatt az elkövetkező időkben. A hazai erdők összetétele: őshonos fafajok 57%, idegen meghonosodott fafajok 43%. Az elfoglalt terület alapján az akác vezet 24%-kal, második helyen a tölgy van 20,8%-kal. 2011-ben 11 ezer hektár erdősítését tervezték hazánkban. Az erdősítés lényege, hogy mérsékelheti a klímaváltozás ütemét, megköti a légköri széndioxidot, és csökkenti az üvegház hatású gázok kibocsátását.
A fejlődő országok rohamosan növekvő lakossága élelmezéséhez hatalmas mezőgazdasági területekre van szükség, ezért ez gyakran erdők kiirtásához vezet. A fejlődő világ energiaigényének jelentős részét fedezi a fa, ehhez társul a profitéhséggel párosuló illegális fakitermelés és kereskedelem.
Az extrém időjárási helyzetek is hatalmas károkat okozhatnak az erdőkben. A széltörés Magyarországon is jelentős pusztítást végzett a Pilisben, a Börzsönyben és a Bakonyban 2010-ben.
Az új erdőgazdálkodási törvény remélhetőleg jelentősen változtat a falopások területén.
A legnagyobb üzletszerű erdőirtások a vagyontalanok felhasználásával történnek, ők a „strómanok", miközben az elkövetők legtöbbször háttérben maradnak. Szabolcsba legtöbbször Borsodból jönnek, és különböző trükkökkel többnek tüntetik fel a tűzifa mennyiségét, mint az valójában, és sokszor még meg is lopják a vevőt. Csak legálisan, ellenőrizhető helyről vegyünk tűzifát mérlegelési jeggyel és számlával.
A másik megoldatlan ügy, hogy gyakran osztatlan közös tulajdonban van az erdő. Ez azt eredményezi, hogy szabad préda. Ez idáig minden választáskor ígéret volt, hogy kimérik az osztatlan tulajdonokat, de mint nagyon sok egyéb, ez is ígéret maradt az érdekeltek gyenge érvényesítési akarata miatt. A kárpótlási árverések kapcsán valakik simliskedése miatt 35 milliárd forint értékű kárpótlási jegy kétszer lett felhasználva.
Ebben az időben 1 aranykoronáért 1 hektár erdőt lehetett vásárolni, ami hatalmas nemzeti vagyonvesztést eredményezett. Érdemes lenne utána nézni, kik jutottak ilyen lopott kárpótlási jegyhez, és mire használták fel. Ezt eddig senki nem vizsgálta!
Ajánlom az illetékes figyelmébe!" Vigyázat, Tiszafa!
2011-ben az Év Fája a Tiszafa (Taxus baccata) volt. Ezt a védett, örökzöld növényt Magyarországon 1250-től említik.
Lassan növő, de igen hosszú életű fa, amely akár 2000 éves kort is képes megélni. A magköpenyt kivéve a fa minden része mérgező, ezért hát ajánlatos vigyázni vele.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.