Tíz évre terveznek a szakemberek (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. január. 09. - Több mint kétszáz erdőgazdálkodó érkezik folyamatosan a Zala Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságára ezekben a hetekben.
Az erdészeti hatóság szakembereivel egyeztetnek, mit tehetnek, és mit kell megtenniük a következő tíz évben a rájuk bízott erdővagyonnal.
Lezárul a nagykanizsai körzeti erdőterv, amely az erdőtörvény szerint alapja a térségben folyó erdőgazdálkodásnak. A 2009-es erdőtörvény egyértelműsítette a körzeti tervezést. Jagicza Attila, a Zala Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságának igazgatója elmondta, a megyét 11 erdőtervezési körzetre osztották, s mivel a terveket tíz évre szólóan kell készíteni, ennyi idő alatt érnek körbe az egész megyén. Tavalyról áthúzódva - nem naptári években tervezik az erdőt - a kanizsai térséggel végeztek, idén pedig a zalakomári terület tervezése kezdődik. A munka az erdőleltározással kezdődött, melynek során az erdőtervezők hónapokon át járták a terepet, s a digitálisan rögzített adatokat ellenőrizték.
- Kontrolláljuk az önerdősülést vagy az egyéb erdősülési folyamatokat, aminek az eredményét rögzítjük a térképen. Az erdőterv foglalkozik többek között az erdők állapotleírásával, folyamatos fenntartásával, a rendeltetésével, hiszen nemcsak gazdasági, hanem védelmi és közjóléti erdeink is vannak szép számmal, továbbá meghatározzuk a gazdálkodási lehetőségeket. Ezt széles körű egyeztetés követi az erdőgazdálkodókkal, szakhatóságokkal. Ez megy most, s februárban-márciusban kapják meg az erdőgazdálkodók a végleges tervet - mondta az igazgató.
Erdőtervezési körzetek Zala megye
Az elkészült kanizsai erdőterv a körzet közel 11.113 hektárnyi erdeit foglalja magában, a város és a környező huszonkét település határában. Ez a megyében található összes erdő mintegy tizedrésze, aminek fontosabb jellemzőiről az igazgató elmondta, 16 százaléka bükkös, ami a kocsányos tölgyesekkel, gyertyánosokkal együtt a terület felét teszi ki, de jelentős az égeresek aránya is. Közel egyötöd az akácos, ami nem minden esetben kívánatos. Azonban az akác és a lucfenyő arányát a tölgy javára alakítják hosszú távon. E meghatározó fajokon kívül rendkívül változatos a fafajok megjelenése, 20-30 között rögzítették a számukat. A térség erdeinek rendeltetés szerint negyedrészét teszik ki a védelmi és a közjóléti jellegűek, ahol komoly termeléskorlátozásokat rendeltek el. Háromnegyed résznyi a gazdasági rendeltetésű erdő. Utóbbi kapcsán elmondta, a következő tíz év alatt 1550 hektáron engedélyezett a véghasználat, amely az erdőnevelési munkák elvégzésével együtt 910 ezer köbméter fa kitermelését jelenti az idő alatt. - Nem kell megijedni, fel is újítjuk az erdőket. Ahol csak lehet, természetes módon, ez a jellemző, de ahol kell, csemete ültetéssel, vagy makkvetéssel is. Összességében évente 97 ezer köbméter faanyagot tartalmazó erdő keletkezik a kanizsai körzetben évente, ezt nevezzük folyónövedéknek, amiből csak 90 ezret engedünk kivágni. Ha tehát egy tízéves mérleget nézünk, ez azt jelenti, hogy nem csökken, sőt némileg növekszik is a terület erdősültsége - mondta többek között Jagicza Attila.
A megyében 2400 erdőgazdálkodó működik, 210-en a nagykanizsai körzetben. A velük folytatott egyeztető megbeszéléseken arról esik szó, tíz évre elosztva, erdőrészletenként melyik fafajból mennyit vághatnak ki, milyen korlátozásokat kell betartaniuk, milyen munkákat kell elvégezni, hektárnyi területre lebontva. Hajdu Péter

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.