2012. 01. 12. – Beruházás - Az Elmib beruházása hatvan dolgozónak ad munkát Kaposváron - két másik hazai város mellett - biomassza erőmű építésére készül az Elmib. Az elképzelések szerint 10 megawatt villamos energia-, s egyenként 17-20 megawatt hőkapacitás kiépítésével számolnak. A tervezett erőművek munkahelyeket teremtenek; közvetlenül 60, míg közvetve akár 200-250 dolgozónak is hosszú távú megélhetést biztosíthatnak.
Úgy tudjuk, az egykori Füredi úti laktanya helyén épülhet majd fel a modern biomassza üzem. Szakemberek lapunknak idézték: kör-nyezetbarát technológiát kívánnak meghonosítani a megyeszékhelyen. A mezőgazdasági hulladék, a szalma, a kukoricaszár mellett faaprítékot is felhasználhatnak. Ez utóbbit eddig elégették, ám rövidesen ezt is hasznosítják. Információnk szerint a faipari melléktermék egy részét előreláthatóan a megyében működő erdőgazdaság biztosítja.
Energiát visznek a gazdaságba - jelentős változást hozhat a bio-masszaüzem. Mártha Imre, az Elmib vezérigazgatója a távirati irodának azt nyilatkozta: a három, már előkészített biomassza projektje a megújuló energiatermelés támogatásának új rendszerére, a METÁR-bevezetésáre vár. Ez legkorábban 2013-tól lehetséges.
- Kaposváron kívül Salgótarjánban és Mányban egyenként 10 megawatt villamos energia- és 17-20 megawatt hőkapacitást építenének ki - jelezte a szakember. A végső döntéshez biztosat kell tudniuk a támogatásokról, ugyanis a beruházás minimum 2-3 évet vesz igénybe.
Egy korábbi bejelentés szerint a kaposvári beruházás nyolcmilliárd forintból épülhet meg. Nem lehet félvállról kezelni az energia kérdést - utalt a közeljövő kiemelt feladataira egy szakember. Magyarország ugyanis vállalta, hogy 2020-ig a megújuló energiafelhasználás részaránya eléri a 13 százalékot. - Üdvözlöm a zöldenergiával kapcsolatos valamennyi beruházást - emelte ki szerdán Varga András, Várda polgármestere. - Minden olyan fejlesztés, amely ezt a célt szolgálja, hosszú távon is fontos.
Várdán biogázüzem épült, melynek próbaüzeme tavasszal kezdődhet. Exner Zoltán, a megyei területi agrárkamara elnöke szerint - utalva a megújuló energiával kapcsolatos tervekre - ha egy adott térségben folyamatosan megoldható az alapanyag-ellátás, úgy érdemes mihamarabb elindítani a programot.
Kaposvár beírta magát a történelemkönyvekbe - utaltak szakértők a közelmúlt cukorgyári fejlesztéseire. Öt éve avatták a biogázüzemet, a Magyar Cukor Zrt, illetve az osztrák anyacég, az Agrana kiemelten fontos feladatnak tartja a környezettudatos gazdasági tevékenység folytatását. A kaposvári cukorgyárban melléktermékből állítják elő az értékes energiát. Megírtuk: az induláskor két hatalmas, darabonként 13 500 köbméteres tartályt állítottak fel a kaposvári cukorgyárban, amelybe a cukorrépa-szeletet és törmeléket ömlesztik. Speciális baktériumok indítják el az erjedési folyamatot. A legutóbbi kampány idején is kifogástalanul üzemelt a létesítmény. A három műszakos termelésre állt gyár számára a biogázüzem naponta nagyjából 170-175 ezer köbméternyi gázt állított elő. A sikertörténet újabb fejezettel bővül - a Magyar Cukor Zrt. kaposvári üzemében elkészült a harmadik fermentor.
Ha a 16 200 köbméternyi építmény is bekapcsolódik a szolgáltatásba, úgy 2012. telén már a gyári energiaigények csaknem 80 százalékát a biogáz fedezi. Harsányi M.
Szükségszerűség és lehetőség; megújulnak az energiaforrások
A megújuló energiaforrások alkalmazása egyszerűen szükségszerűség és lehetőség hazánk számára - közölte Ligetvári Ferenc, a Biomassza Termékpálya Szövetség (BTSZ) honlapján, - Szükségszerűség, mert energiafüggőségünk csökkentése létérdekünk, az energiaárak folyamatos növekedése erre ösztönöz bennünket. Lehetőség, mert a biomassza fel-használás területén hazánk adottságai kiválóak. Létesésével olyan feldolgozó iparág jöhet létre, amelynek alapanyagát kisebb részben mezőgazdasági termék adja, míg nagyobb részben melléktermék, sőt, nem egyszer kockázatosnak minősített hulladék.