Nem segít az erdőtörvény sem (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. január 30. - A korábbinál kevesebb erdőtelepítés volt Somogyban tavaly. Országosan ötezer hektárral nőtt az erdőterület nagysága. Ötezer hektárral nőtt az erdőterületek nagysága 2010-ben Magyarországon - ez derül ki a vidékfejlesztést miniszter által közzétett, erdőállományról szóló legfrissebb jelentésből. A Somogy Megyei Kormányhivatal Erdészeti igazgatósága úgy tájékoztatott: Somogyban 560 hektáros erdőtelepítés történt, ami jóval kevesebb, mint a korábbi években, mégis elmondható folyamatosan nő a faállománnyal borított terület nagysága megyénkben. Ma- gyarország területének 20,7 százalékát, csaknem 2 millió hektárt borít erdő, amelynek 56 százaléka állami tulajdon. Somogyban ugyancsak 56 százalék ez az arány. Hazánk faállománya rendkívül változatos, de akácfából van a legtöbb. Igaz ez megyénkre is, ahol az erdőterület mintegy negyedét borítja. Ezt követi a tölgy, majd a mézgás éger, a cser, illetve a fenyők. Megtudtuk: az elmúlt években folyamatosan nőtt az akácosok területe, visszaszorítását az őshonos fajok javára, a támogatás mértékének megváltoztatásával lehetne ösztönözni. Már csak azért is, mert az erdők egészségi állapotát vizsgálva kiderült: a levélvesztés alapján a legegészségesebb fafaj a bükk, a tölgy, a gyertyán és a cser, míg legrosszabb állapotban a fekete és az erdei fényők, valamint az akácosok vannak. - Az akác gyorsan nő, ezért kedvelik az erdőtelepítők, ugyanakkor a támogatási rendszer sem kompenzálja oly mértékben a gazdálkodót, hogy az egy sokkal hosszabb vágásfordulójú fafajt preferáljon az akáccal szemben - magyarázták a somogyi erdészeti igazgatóságnál. Továbbá, új elem az erdőtörvényben a szabad rendelkezésű erdő, amely ugyancsak a rövid vágásfordulóval kezelhető, gyorsan hasznosítható fafajok, így az akác felé tolja az arányt. Természetesen a magára hagyott erdőfelújításokban is gyakran az akácsarjak törnek fel. A szankcionálás helyett hatékonyabb lenne egy átlátható pályázati rendszer, amellyel az erdőgazdálkodókat rá lehetne bírni a szerkezetátalakítással történő erdőfelújításra. A mai támogatási rendszer túlszabályozott, még a szakemberek is nehezen értelmezik, és a szabályok szakmailag nem teljesen indokolhatók.
A megyei szintű monitorozás megszűnt, de az biztos: 2010-ben és 2011-ben is a szélsőséges időjárás viselte meg leginkább a fákat. Sok biotikus károsító is megjelent, a cserebogár pajor okozza a legnagyobb problémát. Varga Andrea

Illegális fakitermelés: minden negyedik fát somogyi erdőből lopják
NEMIGEN nőtt a somogyi fakitermelés, de ennek illegális formái nagyon is fellelhetők. Az erdészeti igazgatóság a falopásokat (amikor a legálisan kitermelt faanyagot tulajdonítják el) nem regisztrálja, hatásköre az illegális fakitermelésekre teljed ki. Tavalyi adatuk még nincs, de előtte évben négyezer köbméter fát termeltek ki illegálisan. 102 eljárás indult Somogyban, ennek során 30 millió forint bírságot szabtak ki. ORSZÁGOSAN több mint 17 ezer köbméter fáról szól a statisztika, főleg tölgyet, csert és akácot vágtak ki illetéktelenek.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.