Hatalmas károkat okoz (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. FEBRUÁR 28. - FALOPÁS Igyekeznek gátat szabni az illegális kitermelésnek Nemcsak Túrkevére jellemző, de ott is előfordul, hogy akadnak, akik lopják a tüzelőanyagot. Az ilyen esetekben intézkedő szakembereknek rendőri segítséget is kellett már kérniük a fejszével felszerelkezett fatolvajokkal szemben.
-Ezt a fát saját pénzemen vettem — mutatott az udvarán levő inkább kisebb, mint nagyobb halom fára a túrkevei férfi. - Tudom, hogy akadnak, akiknek nincsen pénzük fűtőanyagra, és megpróbálják maguk „beszerezni” a fát, több-kevesebb sikerrel. De ez nemcsak nálunk van így, ha elutazik az ország más pontjaira, hasonlóval találkozik -hangsúlyozta.
-Óriási problémát okoz az illegális fakitermelés, különösen a Tisza menti erdőknél - kezdte Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője, akit épp akkor kérdeztünk, amikor visszairányított két embert a faluba. „Ez tájvédelmi körzet, menjenek vissza, nem vághatnak fát - szólította fel őket másodjára is. – Mindennap ez történik. A Természetvédelmi őrszolgálat folyamatos napi munkavégzés során igyekszik gátat szabni az illegális fakitermelésnek. Látják, bűn-megelőző jellegű tevékenységet is folytatunk. Ezek az emberek még most indultak fát lopni, de sikerült őket ebben megakadályozni. Persze nincs mindig ilyen könnyű dolgunk. Általában fenyegetőzni, kiabálni szoktak, kifogásolják az intézkedést. Legfőbb indokuk, hogy ez csak fa, és ők otthon fáznak.
Monoki Ákostól megtudtuk azt is, hogy komolyabb atrocitás még nem történt munkája során, de előfordult, hogy ki kellett hívniuk a rendőröket. — Igen veszélyes lehel egy elszánt fatolvaj, fejszével a kezében - jegyezte meg. - Megnehezíti a Természetvédelmi Őrszolgálat és a rendőrség munkáját, hogy gyakran nincs az elkövetőknél személyazonosításra alkalmas igazolvány. Míg Tiszabőn az emberek gyalogosan vagy kerékpárral indulnak fáért, Túrkevén a gépkocsis elkövetések a gyakoriak. Utánfutós személyautóval vagy kisteherautóval érkeznek az erdőhöz, rövid idő alatt láncfűrésszel képesek akár egy egész fasort is kivágni. A vékonyabb ágakat, gallyakat hátrahagyják, majd gyorsan eltűnnek a helyszínről. Nehéz őket elkapni. Ha belterületen érjük tetten valamelyiküket, az illető mondhatja, hogy az ismerősétől hozta a fát.
Monoki Ákos elmondta, hogy persze akadnak, akik saját maguk értékesítik az illegálisan kivágott fákat. Hangsúlyozta, hogy az igazgatóságuk rászoruló családoknak adott ki engedélyt gyalogakáccserje gyűjtésére. Ehhez szigorú előírások, illetve következetes ellenőrzés társult, bár így is előfordult, hogy visszaélés történt.
Dr. Szabó Zoltán polgármestertől megtudtuk, hogy még januárban elkezdődött a kuncsorbai 4203-as út mentén a szikkasztóárok takarítása, aljnövényzet-mentesítése. A helyiek térítés-mentesen vághatták ki az árokban nőtt növényeket, melyeket tüzelőanyagként hasznosíthattak.
- Voltak azonban, akik beljebb merészkedtek, és a vastagabb fákat is kivágták. Előfordult, hogy egymástól is elvették a kivágott fát. A rendőrség nyomozást indított, azonnali hatállyal le kellett állítani a gyomirtást, a kitermelést. Mindez körülbelül negyven embert érint. Bízunk abban, hogy március elején lesz még pár nap, amikor lehetőségük lesz tüzelőhöz jutniuk ily módon - tette hozzá a polgármester.

Pályázati program az élőhelyek védelméért
A Túrkevei Nimfa Természetvédelmi Egyesület pályázati programjával, klasszikus gyakorlati természetvédelmi beavatkozásokkal igyekszik védeni a Natura 2000-es fajokat és élőhelyeket, ezáltal hozzájárulnia biológiai sokféleség védelméhez. Gyakorlati munkájukban fő cél – költőhely védelmeként — a térség szigetszerűen előforduló fás csoportjainak, fasorainak védelme.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.