2012.02.27. - Jönnek a sokkal részletesebb háromdimenziós ingatlan-nyilvántartási térképek A földmérés és a térképészet teljes jogi szabályozásának megújítását kezdeményezi a Vidékfejlesztési Minisztérium. Az elképzelést hamarosan közigazgatási egyeztetésre bocsátják. A szaktárca egyebek közt szükségesnek tartja, hogy az ingatlan-nyilvántartás térképeit a későbbiekben háromdimenziós dokumentumok váltsák fel. Az ilyen ábrák egyértelműen tüntetnék fel például a mélygarázst, a felszín alatti üzletet és a felüljárót is.
Az elmúlt másfél évtized gyors és bonyolult tulajdoni-gazdasági változásait a jelenlegi nyilvántartások nem rögzítik kellő pontossággal. A Vidékfejlesztési Minisztérium ezért szeretné megújítani a földmérésről és a térképészetről szóló, 1996-ban elfogadott jogszabályt. A változás a vidékfejlesztési, a honvédelmi és a belügyi tárca szakterületeit egyaránt érintené. A felülvizsgálatot szükségessé teszi, az is, hogy az Európai Parlament és a Tanács 2007-ben irányelvet fogadott el a tennivalókról. A közhiteles ingatlan-nyilvántartás megköveteli a teljes körű, naprakész állami adatbázis fenntartását. A digitális földhivatali térképek teljes egyértelműséggel jelenleg csak a felszíni létesítményeket tüntetik fel, holott például a mélygarázsok, az aluljárók és a bennük elhelyezkedő üzletek, valamint a felüljárók, a hidak esetenként ugyanúgy a gazdasági forgalom tárgyai lehetnek. A szaktárca elképzelései szerint ezért a később létrehozandó háromdimenziós digitális térképeknek mindezt együtt kellene ábrázolniuk, feltüntetve a létesítményekhez kötődő jogokat is. Az indítvány szerint az állami földmérési adatbázisnak a jövőben tartalmaznia kell azt is, hogy milyen közérdekű használati jog kapcsolódik az egyes ingatlanokhoz. Ilyen lehet az úgynevezett vezetékjog. Az indoklás utal rá, hogy jelenleg - más törvény alapján - a földhivatalok tömegesen jegyezik be elektromos cégek vezetékjogát az érintett tulajdonosok ingatlanjaira.
A törvény várhatóan az eddiginél részletesebben szól majd a földmérők tevékenységéről. A telekhatár kitűzése, az ingatlanrendezés például alapvető jelentőségű, hiszen sok vitát előzhet meg a tulajdonosok között. Új elem, hogy a később a kormány elé kerülő - indítvány szerint szakmai és etikai vétség miatt megvonhatnák vagy felfüggeszthetnék a földmérők működési lehetőségét. A passzus beiktatását a korábbi tapasztalatokkal indokolják a jogalkotók, s a munka minőségének javulását várják tőle. A jogszabály előkészítői úgy vélik, a földmérési és a térképészeti állami feladatok ellátásához külön tételt kell rendelnie a központi költségvetésnek. A lemaradást ugyanis egyre nehezebb lesz behozni. Már korábban, a digitális földhivatali térképek előállítását is bankhitelből fedezték. Az adatokból kiderül: az irányelvben az EU csak előírja a tennivalókat, de pénzt nem ad hozzá. Jakubász Tamás - Kulcsár Anna
VISSZÁS BEJEGYZÉSEK. Az elmúlt időkben tömegesen jegyeztettek be utólag vezetékjogot a közműcégek - az alapjogi biztos szerint visszás módon. Szabó Máté nemrégiben megállapította, hogy ezekben az eljárásokban számos polgár jogai sérülhettek. Az ombudsman jelentéseiből kiderül: többször előfordult, hogy a vezetékjog utólagos bejegyzéséért indult eljárásról nem értesítették megfelelően az érintett ingatlantulajdonosokat, s nem egy esetben elmaradt a döntés hatásági indoklása is. Megesett emellett, hogy a fellebbezni szándékozó polgártól az előírtnál jóval nagyobb jogorvoslati díjat kértek el. A vezeték jog utólagos felvezetése százezreket érinthet: az adatok szerint 2009 óta csak Pest megyében közel 110 ezer ingatlan tulajdoni lapjára került bejegyzés az ott futó gázhálózat miatt. Jelentésében az ombudsman arra is rámutatott, hogy a jog feltüntetése tíz százalékkal is mérsékelheti az ingatlan értékét. A hitelfelvevőktől emiatt akár pótlólagos fedezetet is kérhet a bank. Szabó Máté tavaly év végén kérte a kormányzattól a helyzet rendezését.