Összefogás Európa erdeinek védelmében (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. március 30. - Zöld vállalatok. Két másodpercenként illegálisan kiirtanak egy focipálya nagyságú erdőt a világ valamely pontján A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) várakozásai szerint joghatással bíró európai erdőegyezmény születhet annak a nemzetközi tárgyalássorozatnak az eredményeként, amelynek első fordulóját március elején tartották a bécsi ENSZ-központban. Eközben a Világbank közzétett egy tanulmányt, amely szerint világszerte két másodpercenként egy focipályányi erdőt irtanak ki illegálisan.
Március elején az európai erdőegyezmény létrehozása érdekében 41 európai ország, az Európai Unió és számos szakmai és érdekvédelmi szervezet képviselője jelent meg az osztrák fővárosban. Képviseltette magát a megbeszélésen - a jelentős ázsiai területtel rendelkező - Oroszország és Törökország is.

Az 1992-ben megkötött riói egyezményekhez - amelyek a klímaváltozással, a biodiverzitással és a sivatagosodással foglalkoznak - hasonlóan különleges jelentőséggel bírna egy olyan nemzeteken átívelő megállapodás létrejötte, amelyben az európai országok egyezményben nyilvánítanák ki az erdők védelmének, a fenntartható erdőgazdálkodásnak a fontosságát - emlékeztet a VM.

Már a riói találkozón is felmerült egy globális, a Föld minden országára kiterjedő erdőegyezmény szükségessége. Ám akkor, az ott jelen lévő országok egymástól eltérő elképzelései miatt egy ilyen egyezmény nem születhetett meg.

Tavaly júniusban azonban az erdőgazdálkodásért felelős európai miniszterek egy tárgyalássorozat megkezdéséről döntöttek. Ennek sikere esetén - vélik a szakértők - 2013-ra tető alá hozható az erdők védelméről szóló európai egyezmény. Ezt a közös szándékot magyar részről Kardeván Endre, a szaktárca államtitkára írta alá - tartalmazza a közlemény.

A probléma megoldása fontos és sürgető – mutatott rá a Világbank napokban közzétett tanulmánya az erdőirtásokról. A szervezet becslése szerint évente a fák 90 százalékát törvényellenesen vágják ki, ezzel 10 és 15 milliárd dollár közötti kárt okozva. A szervezet felhívja a figyelmet arra is, hogy a konkrét anyagi károk mellett a hatalmas környezeti, gazdasági és társadalmi költségeket is figyelembe kell venni. A jelentés szerint az erdők kivágása főként szervezett bűnözés révén történik, és a bűnözők a nem legálisan szerzett nyereséget korrupt kormánytisztviselők lefizetésére használják, akik szemet hunynak az erdőirtás felett - számolt be az MTI a CNN-re hivatkozva. Az ilyen bűncselekmények sokszor felderítetlenek maradnak, nem foglalkoznak velük a hatóságok, vagy nem is jelentik azokat - írja a Világbank hozzáfűzve, hogy az ezzel kapcsolatos, ritkán elinduló nyomozások is „amatőrök" és nem meggyőzőek.

A Világbank négy, erdőkben gazdag országban - Brazíliában, Mexikóban, Indonéziában, és a Fülöp-szigeteken - végzett négyéves kutatása rámutat, hogy kevesebb mint 0,1 százalék a valószínűsége annak, hogy az erdőirtókat megbüntetik.

A probléma megoldását a szervezet abban látja, hogy a nyomozásoknak az illegális erdőirtás kitalálóira, illetve azokra a korrupt tisztviselőkre kell koncentrálniuk, akik lehetővé teszik a bűncselekményt és megvédik a bűnözőket. Az illegális fakitermelés ráadásul hátrányos helyzetbe juttatja a felelős faipari cégek által folytatott legális tevékenységet, hisz lejjebb kényszeríti az áraikat, így versenyhátrányba juttatva azokat.
Szabó Kamilla


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.