2012. május 8. - Fakitermelés, a Csarna-völgy vadonjának átalakítása
ellen tiltakoznak természetvédők, akik kedden adják át petíciójukat a
Vidékfejlesztési Minisztériumnak. A kérdéses területet nemrég szakértők mérték fel, akik ma összegzik tapasztalataikat. Úgy tudjuk, a cél nem a fakitermelés, hanem az erdő állapotának javítása.
Ma adja át petícióját a vidékfejlesztési tárcának a WWF Magyarország. A dokumentumban, amelyet a Magyar Természetvédők Szövetsége, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület mellett magánszemélyek is támogattak, azt követelik, hogy a miniszter védje meg a Börzsöny északi részén található Csarna-völgyet. A természetvédők már áprilisban jelezték: attól tartanak, hogy az Ipoly Erdő Zrt. a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága tiltakozása ellenére fakitermelést végez majd a különleges adottságú területen. Szerintük az ottani biológiai sokféleség nemzeti örökség, amely összehasonlíthatatlanul nagyobb értéket képvisel, mint az onnan kitermelhető faanyag. A WWF hangsúlyozta: a Csarna-völgye egy körülbelül ezerhektáros, hegyekkel körbezárt terület, ahol jelenleg Magyarország egyetlen nagyobb kiterjedésű háborítatlan erdeje található. Ez annak köszönhető, hogy a hetvenes évek végén fokozott védettséget kapott.
A természetvédők külön kiemelték, hogy az itteni erdőségben otthonra talált a parlagi sas és a fekete gólya, de a Börzsöny foltos szalamandráinak egyharmada ugyancsak ott él. A terület tiszta vizeiben ritka rák- és halfajok találhatók, és ami talán még fontosabb: Magyarország egyik legritkább védett állata, a tíznél kevesebb egyedet számláló hiúz szintén felbukkant a Csarna-völgyben.
Lapunk úgy értesült, hogy a természetvédők aggodalma túlzó, a terület sorsáról pedig egy szakemberekből álló bizottság dönt, amely hosszas adatgyűjtés és a terület bejárása után ma tartja ülését. Korábban erre utalt a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) is, amikor azt közölte az MTI-vel, hogy a Csarna-völgyre szakigazgatási szervek körzeti erdőtervet készítenek. A VM hangsúlyozta: a cél nem a faanyagtermelés, hanem - amennyiben indokolt és lehetséges - olyan erdőkezelési módszerek meghatározása, amelyek ennek a kivételes adottságú erdei életközösségnek az állapotát javítják. NAGY ÁRON