2012. 06. 05. - A BIZONYTALANSÁG KIZSIGERELÉSHEZ VEZET Árversenyre számít a földmérők között a Földmérési és Távérzékelési Intézet (Fömi) pályázata nyomán Sándor István ingatlanszakértő, a Kiskun-Ingatlanbörze Kft. munkatársa. Az osztatlan földek kimérésében azonban csak az lehet vonzó - tette hozzá -, hogy-a költségek megfizetésére vélhetően állami garancia lesz. A munka időigényét nem lehet megbecsülni a tulajdonosok száma, jogállása miatt ugyanis hosszú hónapokba telhet, amíg minden résztvevő státusa tisztázható. A tényleges tulajdonosok felkutatása, a tárgyalások összehangolása és lebonyolítása mát két-három személy esetében is komolyabb felkészültséget és időt igényel - hangsúlyozza Sándor István, aki szerint a földtörvény előírásai miatt elengedhetetlen az ügyvédi jelenlét, így már egy négy-öt szereplős ingatlanügy is nehezen szervezhető meg.
Erre a tevékenységre csak rutinos földmérőknek és bizonyos államigazgatási ismeretekkel rendelkező segéderőknek, csapatmunkában szabad jelentkezniük - figyelmeztetett a szakember. Kecskemét közigazgatási területén például négy-öt kft. és egyéni vállalkozó végez ilyen munkát; itt is csak a rutinosabbak és a megfelelő földmérési műszerekkel, számítástechnikai háttérrel, terepjáró gépkocsival rendelkezők fognak vállalkozni. Megyei szinten összesen 40-50 főre becsüli a szóba jöhető vállalkozók számát. Sándor István egy kecskeméti külterületi ingatlan példájával illusztrálta a nehézségeket: a 6,3 hektár felének tulajdonosa - aki művelte is az egész területet - 2011-ben úgy döntött, megveszi a társtulajdonosoktól a földet, hogy egyesíthesse. A tulajdoni lapon szereplők közül azonban a rokonok és közeli ismerősök kivételével mindenki ismeretlen volt a tulajdoni lapon feltüntetett címen. A Népesség-nyilvántartótól és az önkormányzatoktól megszerzett adatokból kiderült, hogy több tulajdonos már elhunyt, sőt az örököseik is. Így az ő leszármazottaikat is fel kellett kutatni, nyilatkoztatni arról, hogy átveszik-e az örökséget - a jogszabály ugyanis lehetőséget teremt az örökség visszautasítására is.
Úgy tűnik, sem a kimérésre rendelkezésre álló pénz, sem a földpiac megnyitásáig hátralévő idő nem elég az osztatlan földek kimérésére, márpedig e nélkül hitelt sem kaphatnak a gazdák - hangsúlyozta lapunk kérdésére Molnár Zsolt, az FHB Jelzálogbank vezérigazgató-helyettese. A kiméréseket nemcsak a tulajdonosok felkutathatósága lassítja, hanem az is, ha a területeken belüli eltérő minőség vagy elhelyezkedés miatt a tulajdonosok nem vagy csak nehezen képesek megegyezni. Mindemellett a földhivatali apparátus sincs felkészülve ilyen tömegű átvezetési igényre - tette hozzá Molnár Zsolt.
A hírek szerint 500 ezer érintett tulajdonossal számol a tárca, ami a jelenlegi, önálló helyrajzi számonkénti 10-50 ezer forintos felmérési díjjal számolva is minimálisan 5 milliárd forintos igényt jelent - válaszolta a Napi Gazdaságnak Novák Zalán, az Euro Immo Expert Kft. egyik vezetője. Tudomása szerint elsőbbséget élvez majd az a tulajdonos, aki megelőlegezi a költségeket. A kialakuló terület méretének alsó határa szántóknál 3000, zárt kerteknél 1500 négyzetméter, ha a tulajdonosok nem tudnak megegyezni, sorsolással döntik el, ki hova kerüljön. Novák szerint ott, ahol erre lehetőség volt, már sor került a megegyezésre. A megmaradt problémás esetekben, a jellemzően 50-60 tulajdonos által birtokolt tömbökben viszont nem lesz egyszerű konszenzusra jutni. Az osztatlan terület kevesebbet ér, nehezebben adható el, emellett állandó feszültségek forrása - fogalmaz a szakértő -, ráadásul folyamatosan bizonytalanságban tartja a tulajdonosokat, akik emiatt hajlamosak kizsigerelni a földet. SZEPESI ANITA