Több víz kell a szlovákoktól (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012.08.28. - „Egyetlen megoldás van, miként lesz több víz a Dunában: ha a szlovák fél több vizet enged" – állítja a Reflex Környezetvédő Egyesület. A Reflex Környezetvédő Egyesület népi kezdeményezésünk kapcsán kiadott kiáltványában úgy fogalmaz: lelkes támogatója a „Vizet a Dunába!" követelésnek. Közleményük szerint csak egyetlen megoldás van arra, miként lesz több víz a Dunában: „ha a szlovák fél több vizet enged a mederbe a dunacsúnyi gáton". Úgy látják, a hágai Nemzetközi Bíróság ítélete is erre kötelezi északi szomszédunkat.
Lajtmann József, a Reflex munkatársa (volt elnöke) a Kisalföld kérdésére leszögezte. „Nem tudtunk egyetérteni a vízgazdálkodási kérdések megoldása érdekében javasolt módszerekkel, bár a népi kezdeményezést támogatjuk. Én nem írtam alá az ívet, de gyűjtöttem a szignókat" – mondta.
 „A KEOP-programban szűkítik a medret Győrnél, ez bizonyos szintig vízszintemelkedést okoz a Mosoni-Dunán. Tény, hogy ökológiai átjárhatóságot biztosító mederrendezésre szükség lesz, de nem értünk egyet a gönyűi torkolati műtárgy megépítésével. Átjárható szűkítést, mesterséges szigetkanyarogtatást lehetne megvalósítani. Nem vagyok híve a fenékküszöbös megoldásnak, de még ez is környezetbarátabb lehetne" – mondta. Azt kérdeztük: a torkolati műtárgy megépítése mellett milyen megvizsgált műszaki megoldás van a vízszintemelésre? „Más nem készült" – válaszolta, majd kijelentette: szerinte Győr vízszintemelésénél elsősorban esztétikumról van szó. Borkai Zsolt győri polgármester nem ért egyet ezzel. „Jó néhány szakemberrel egyeztettem korábban a Mosoni-Duna vízgazdálkodási kérdéseiről, s egyértelműen kijelenthetem, az esztétikum háttérbe szorul. A környezetvédelem és az ehhez kapcsolódó előnyök – turizmus, szabadidő és versenysportok – kihasználása a fő prioritás" – mondta.

Az Öreg-Duna esetében továbbra is a szlovákokkal való „méltányos vízmegosztásban" gondolkodik a Reflex. „Az ötven százalék elfogadható lenne: ekkor kell újraértékelni a Szigetközi Természetvédelmi Egyesület tervét. Nem vitatom, hogy fele vízhozam esetében is a mellékág szintje magasabban lenne. Azt gondolom: a Szite-terv alapjaiban véve elfogadható, viszont nagyobb vízhozamnál kisebb beavatkozásra lenne szükség, kisebb fenékküszöböket kellene építeni. Fele víz esetén is valamit tenni kell, ez nem kérdés" – mondta Lajtmann. A Kisalföld azt kérdezte: mi a realitása, hogy 20 évnyi küzdelem után a szlovákok most több vizet adnak? „Szabó Marcell dunai kormánymegbízott lehet ennek a realitása" – mondta a Reflex munkatársa.
Cséfalvay Attila


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.