2012. szeptember 14. - falopás - A fatolvajok igazodnak a piaci
helyzethez: akkor aktivizálják magukat, amikor a lopott termék a
leggyorsabban pénzzé tehető. Megyénk, lévén az ország egyik legerdősültebb területe, a honi falopások legveszélyeztetettebb terepei közé tartozik. Hiába, hogy a ma hatályos jogszabályok szerint még rőzsét vagy korhadt ágat sem szabad kivinni az erdőkből engedély nélkül, a tolvajokat ez nem hatja meg.
Az erdőgazdálkodási és természetvédelmi szakemberek tapasztalatai szerint az őszi, fűtési szezon előtti és a téli időszakban a leggyakoribb az erdők illetéktelen megkárosítása, amit egyaránt elkövetnek kivágással, vagy a már kitermelt fa eltulajdonításával. A tolvajok tehát igazodnak a piaci helyzethez: akkor aktivizálják magukat, amikor a lopott termék a leggyorsabban pénzzé tehető.
A szigorítások hatására az állami erdőtulajdonban ugyan csökkenést mutatnak a falopásokat nyilvántartó statisztikák. A derékmagasságú tönköt hagyó „kitermelés” terepét gyakran a magánerdőkbe helyezik át.
A rendőrség a társhatóságokkal és a szakmai szervezetekkel, erdészekkel, vadászokkal és mezőőrökkel, fokozott, összevont ellenőrzéseket tart. A legutóbbi akcióban több mint ötvenen vettek részt.
– Járjuk az erdőket, ellenőrizzük a gépjárműveket a kivezető utakon – mondta el Soltész Bálint, rendőr százados,a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője, aki hozzátette: a cselekmény jellegéből fakadóan a falopások megakadályozásában a legnagyobb szerepük a körzeti megbízottaknak van.
Két éve már, hogy a szabálysértési értékre elkövetett kisebb falopások esetén a rendőrség köteles eljárni. A fatolvajok elzárással is büntethetők. Hevesben tavaly ősszel hét esetben alkalmazták ezt a szankciót. Idén április közepe óta még nem volt rá példa. Egy kormányrendelet az erdészek számára teszi lehetővé, hogy köbméterenként 20–30 ezer forint összegű bírságot szabjanak ki az illegális favágókra. A jogszabályok szerint büntetni csak a tetten ért fatolvajokat lehet. A pénzbírság felső összeghatárát 30 ezer forintról 150 ezerre emelték. A szabálysértési érték 20 ezerről 50 ezerre módosult. Sike Sándor