2013. 01.04. - ERDŐ - Csak engedéllyel vihetik el az elszáradt, letört gallyakat is
Tűzre tennék az ókígyósi erdő alját
RŐZSE - Önjáró módszerrel nem, csak engedéllyel gyűjthető téli tüzelő
A szabadkígyósi erdő egy része tele van kiszáradt, kidőlt fákkal, gallyakkal, tökéletes lenne a tűzre. Így gondolkodnak a helyiek is, azonban jelentős bírságra számíthat, aki tilosban gyűjtögeti a rőzsét. A terület vagyonkezeléséért felelős Dalerd Zrt.-nél lapunknak elmondták, hogy akik szeretnének egy kis tüzelőt összeszedni, azoknak érdemes felvenni a kapcsolatot az illetékes erdésszel. Ugyanis tényleg vannak olyan részek, ahol meg lehet tisztítani az erdő alját, de minden esetben fontos a felügyelet és a szakszerűség.
A szabadkígyósi erdő egy része hemzseg a kiszáradt, kidőlt fáktól, letört gallyaktól, amit a helyiek szeretnének összegyűjteni, lévén, a téli időszakban tüzelőként tudnák hasznosítani. Az erdészeti zrt. szerint ez azonban csak engedéllyel lehetséges. Érdemes felvenni az erdésszel a kapcsolatot.
Az 1820-as években gróf Wenckheim József Antal telepítette a szabadkígyósi határban az akácokkal, tölgyekkel és vadkörtékkel teli erdőt, mely ma az állami tulajdonát képezi, a Dalerd Dél-alföldi Erdészeti Zrt vagyonkezelésében, a Körös-Maros Nemzeti Park oltalma alatt áll.
Amikor lapunk munkatársa a helyszínen tartózkodott, az erdő egyes részei teljesen tiszták voltak, azonban valóban voltak olyan kidőlt és elszáradt fák, gallyak, melyek hasznosíthatók lennének téli tüzelőként. Jó néhány zsáknyi rőzsét össze lehetett volna szedni.
Fazekas József, a Dalerd Zrt. vezérigazgató-helyettese lapunknak elmondta, hogy a „rőzsegyűjtés" is haszonvételnek minősül a szabadkígyósi területen. Az úgynevezett erdőtörvény szabályoz minden kérdést ebben az esetben. A helyzet azonban bonyolódik, mivel természetvédelmi területről van szó, így a természetvédelmi törvényt is figyelembe kell venni. A gazdálkodónak több engedélyt is be kell ezért szereznie a „haszonvételnél", a Körös-Maros Nemzeti Park is szakvéleményt fogalmaz meg. Ilyen engedélyt magánszemélyek nem, csak olyanok kaphatnak, akiket bejelentettek erdőgazdálkodóként.
- Ez is egy szakma, csak szakmai irányítás mellett történhetnek meg a fakivágások, figyelni kell, van-e szakmai előnye. A természetvédelmi érdekek szerint sok esetben nem is kell elvinni a kiszáradt, kidőlt fákat, mivel azok különböző gomba- és rovarfajok életterének számítanak. Más a helyzet, ha invazív, nem őshonos cserjékről van szó, azok kivágása általában nem probléma. De be kell látni, a lakosság nem az ilyen pár centiméteres darabokat szeretné hazavinni, hogy fűtsön vele. Fazekas József hozzátette, minden esetben érdemes felvenni a kapcsolatot a területileg illetékes erdésszel. Például a fakitermelések után is marad olyan apadék, mely iparilag hasznosíthatatlan, ezek összeszedhetők lennének. Azonban az nem ajánlott, hogy mindenki ott gyűjtögessen, ahol szeretne, mert akár büntetést is kaphat. A vezérigazgató-helyettes elmondta, az első két hónap nagy részében az olyan fakitermelésekkel foglalkoznak, melyek végtermékként az önkormányzatokhoz kerülnek, ezáltal rászoruló családoknak biztosítanak tűzifát.
Perczen Balázs osztályvezető úgy fogalmazott, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park nem lát abban problémát, hogy az agresszíven terjeszkedő és nem őshonos növényektől megszabadítsák a szabadkígyóst erdőt. Ami természetvédelmi szempontból is káros lehet az erdőre, elvihetik lakosok persze, ha erre engedélyt kapnak a Dalerd Zrt.-tól. Ezen fajtáknak - például a gyalogakácnak - általában megegyezik az anyagi értéke az elvégzett munka értékével. Perczen Balázs hangsúlyozta, hogy az úgynevezett egészségügyi fakitermelésnél, például a gallyak összeszedésénél is fontos a szakszerűség. Licska Balázs
Egyre többen ragadnak fűrészt engedély nélkül
SARKADON, a képviselőtestületi ülésen is szó esett a fakivágásokról. Egy Temesvári utcában lakó asszony a háza előtti nyárfát szerette volna „eltüntetni", mivel szerinte veszélyezteti a vezetéket.
Fűtésre használná a faanyagot. Bende Róbert polgármester elmondta, nemet mondtak a kérelemre, a vizsgálat szerint nem veszélyes a fa az
ingatlanra. Az előterjesztésben szerepelt, a fűtési szezon beálltával megnőtt az „érdeklődés" a közterületen található fák iránt. Egyre több tudatosan, specifikusan telepített fát is kivágtak, indok nélkül, sokszor arra hivatkozva, hogy saját kezűleg ültették. – Én magam is találkoztam engedély nélküli fakivágással. Azt felelte az illető, ültet helyette másikat. Nem szabad azonban, hogy gyakorlat legyen az ilyenekből - folytatta Bende Róbert. Hangsúlyozta, az önkormányzat keresi a megoldást, miként segíthetne a rászorulókon. Tűzifát nem tud adni, azonban várhatóan hétfőn érkezik egy élelmiszeradomány -melynek hála -, többek közt tésztát és lisztet kaphatnak segítségként a családok.