Tények kontra vállalások (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. január 20.
Magyarországon jelenleg a megújuló energiaforrások mintegy 85 százalékát a tűzifa teszi ki
2010-re 59 millió liter bioetanolt kell előállítanunk
Vép - A Vas Megyei Agrárkamara szerda délutáni fórumán dr. Popp József, az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet agrárpolitikai igazgatója az Európai Unió megújulóenergia-politikájáról is beszélt.

Az EU megújulóenergia-politikája több pilléren nyugszik. A környezetvédelmi okok mellett az import csökkentése is cél. Ha az EU nem tesz semmit, akkor az energiaellátásnak a külső szállítóktól való függése 2030-ra eléri a 70 százalékot, az olaj esetében pedig a 90 százalékot. A megújuló energiatermeléssel a vidéki foglalkoztatás helyzetén is lehetne javítani, a mezőgazdasági növények felhasználása pedig a túltermelési gondokon enyhítene.
A vállalás szerint Magyarországon 2010-re az összes megújuló energia arányát a jelenlegi 3,6 százalékról 7-re, a zöld áramét a mostani 0,8-ról 3,6 százalékra, a jelenleg nullán álló bio-hajtóanyag részarányát 5,75 százalékra kell növelni. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon jelenleg a megújuló energiaforrások 85 százalékát a tűzifa és egyéb biomassza teszi ki, pedig a lehetőségek ennél szélesebb skálán mozognak. 
A bioüzemanyagok tekintetében tett vállalásunk teljesítéséhez 2010-re 56 millió liter biodízelt és 59 millió liter bioetanolt kell „produkálnunk". Az előbbit repcéből és napraforgóból, utóbbit kukoricából és kalászos gabonából állíthatjuk elő. Csak a gyerekcipőben járás érzékeltetése miatt: a jelenleg működő egy és az építés alatt álló másik hazai biodízel-előállító kísérleti üzem együttes éves kapacitása csupán kilencmillió liter lesz. Dr. Popp József szerint az évi 56 millió liter biodízel előállításához 6,7 milliárd forint értékű, az 59 millió liter bioetanol produkálásához pedig mintegy 12 milliárd forintnyi beruházás szükséges.
A hígtrágyából, kommunális és élelmiszer-hulladékból nyert biogáz felhasználására egy nyírbátori példát említett: ott a tehenészeti telep hígtrágyájából és a mellette épült baromfifeldolgozóban keletkező hulladékból nyert biogáz fedezi a baromfiüzem energiaigényét. Dr. Popp József szerint a megújuló energiaforrások elterjesztéséhez nemcsak kutatásra, tájékoztatásra, de beruházási támogatásokra és az alapanyag-termesztés gazdaságosságának biztosítására is szükség lenne.

NAGY ILDIKÓ

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.