2012. november 20. - Mind több hazai településen válik egészségtelenné a levegő a téli fűtési szezonban. Bár a fa- és papírhulladék kivételével tilos szeméttel fűteni, a helyhatóságok ennek a tilalomnak nem tudnak érvényt szerezni, holott súlyosan mérgező vegyületek kerülnek a levegőbe. Közben Magyarország ellen még mindig tart az uniós jogsértési eljárás a határértéket meghaladó szállópor-légszennyezettség miatt. A légszennyező anyagokra vonatkozó éves kibocsátási adatok 2010-es és 2011-es előzetes adatait is figyelembe véve határozott trend körvonalazódik a lakosság tüzelő-anyag-felhasználásában — tájékoztatta lapunkat a Vidékfejlesztési Minisztérium. A gázfelhasználás csökkenésével párhuzamosan nő a szilárd tüzelőanyag fogyasztása, a PM10 (kisméretű szálló por) szennyezettség emelkedésének fő okai pedig a lakossági fűtés és a közlekedés - ennek csökkenése 2009-ben fordult növekedésbe. Az idei helyzetről egyelőre nem lehet átfogó képet adni, de a tavalyinál kedvezőbb meteorológiai helyzetnek köszönhetően várhatóan jobbak lesznek az összesített adatok.
A háztartásokban sokszor műanyaggal és egyéb hulladékkal fűtenek emiatt mérgező vegyületek kerülnek a levegőbe - fogalmazott Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke a szakmai bizottságban. (A másik ok a szervezet szerint az, hogy késlekednek a közlekedéssel kapcsolatos lépések megtételével.) A vonatkozó kormányrendelet szerint a háztartási tüzelőberendezésben a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék kivételével tilos hulladékokat égetni. MAJOR ANDRÁS
A szabályok betartásának ellenőrzése és adott esetben a bírság kiszabása - kormányrendelet alapján jegyzői feladat. Ellenőrzésekre általában panaszbejelentések alapján kerül sor. Bírságolással végződő eljárásra eddig nem volt példa, mert nem volt bizonyítható a nem megfelelő fűtőanyaggal való fűtés, ez ugyanis gyakorlatilag tettenérést feltételez.