2012.11. 20. – Magyarországon két fokozottan erdőtűzveszélyes időszakot tart számon a katasztrófavédelem. Kora tavasszal, a hóolvadás után elsősorban a rét- és tarlóégetések következtében gyullad meg a még ki sem zöldült erdő. A második kockázatos időszak a nyári hónapokra esik, amikor a forró időjárás miatt az erdei avar és tűlevélréteg teljesen kiszárad.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság adatai szerint ebben az évben 20 százalékkal több tűz volt a megyében, mint tavaly a hasonló időszakban. Kora tavasszal - márciusban kiemelkedő számban – 146 szabadtéri tűz keletkezett. A kiugróan sok, jelentős kárt okozó eset oka a rendkívüli időjárási viszonyokra, a kevés téli csapadékra, valamint a növényzet megkésett zöldülésére vezethető vissza.
Az igazgatóság a tüzek megelőzésére és a károk csökkentése érdekében fokozottan ellenőrzi a Vidékfejlesztési Minisztérium által elrendelt tűzgyújtási tilalom betartását – amely kiterjed az erdőkre és azok 200 méteres környezetére. Ebbe az igazgatóság bevonta az erdészeti hatóságot, a földhivatalt, valamint a rendőrséget.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság 26 ellenőrzést tartott, melyek során több hiányosságot tárt fel. Ilyen például hogy a kialakított tűzrakó hely környékén éghető anyagok, növényi hulladék, száraz fű voltak. A kijelölt helyeken az erdőben történő tűzrakásra, a nyílt láng használatára, valamint a dohányzás szabályaira és a tűzjelzés módjára vonatkozó figyelmeztető, útbaigazító táblák nem voltak nem voltak elhelyezve.
Az erdőbe vezető utak, utak, ösvények, nyiladékok bejáratánál és a tűzrakó helyeken az általános tűzgyújtási tilalomra figyelmeztető táblát nem helyezték el.
A hiányosságok miatt az igazgatóság figyelemfelhívó végzést küldött ki az illetékeseknek a hiányosságok megszüntetésére.
Az ellenőrzésekkel párhuzamosan mezőgazdasági munkákkal, aratással kapcsolatos ellenőrzéseket is tartott az igazgatóság, illetve a katasztrófavédelmi kirendeltségek. A szabálysértőkkel szemben közigazgatási eljárás indult.
A lefolytatott ellenérzések tapasztalatai azt mutatják, hogy a tavasszal elharapózott szabadterületi tüzeket követően, a nyári időszakban a lakosság és a gazdálkodók nagyobb figyelmet fordítottak a tűz elleni védelemre.