2015. február 12. - Veszprém - Tavaly kezdtük meg azt az intézkedési kultúraváltást, melynek fő jellemzője, hogy munkánknak elsősorban nem hatósági, hanem segítő, támogató oldalát helyezzük előtérbe a biztonságért, bűnmegelőzésért - hangsúlyozta Töreki Sándor dandártábornok, Veszprém megyei rendőr-főkapitány.
- Az ünnepi állománygyűlésen mondta, sok munka vár a rendőrségre év végén is. Sosem dőlhet hátra?
- Az év végén is ?csúcsra jártunk?: biztosítottuk a karácsonyi vásárokat, a zavartalan közlekedést, a hideg miatt kiemelten figyeltünk a hajléktalanokra, az egyedül élőkre, az idősekre. Az év végén fokozottan ellenőriztük a pirotechnikai szabályok betartását, és már terveztük a következő évi stratégiát, konkretizáltuk a célokat.
- Milyen a múlt évi mérleg?
- Sikeres, eredményes, amelyhez, és a stabil közbiztonság ?bástyájához? minden kollégánk hozzátette a saját építőkövét. A stabilitáshoz együttműködés kell, az önkormányzatokkal, polgárőrséggel, a civil szerveződésekkel, valamennyi rendészeti feladatot ellátó szervezettel, például a hivatásos vadászok, hal- és természetvédelmi őrökkel, közterület-felügyelőkkel. Ezt az összefogást folytatni kívánjuk a jövőben is. Idén kezdtünk meg egy intézkedési kultúraváltást: miszerint a rendőrségnek főként nem hatósági, hanem segítő, támogató oldalát helyezzük előtérbe. Így például fontosnak tartjuk, hogy a körzeti megbízottak járják a vidéket, mobil fogadóórákon, az utcán találkoznak, beszélgetnek az emberekkel. Különös figyelmet fordítanak az idősekre, az egyedül élőkre. Megismerik legfőbb gondjaikat, bűnmegelőzési tanácsokat adnak nekik. Nagyon fontosnak tartjuk az iskolarendőri munkát, az iskolai bűnmegelőzési tanácsadók tevékenységét. A fiatalokat érintő bűnmegelőzés az egyik legfőbb célunk. Ezt szolgálják azok az interaktív színházi előadások, amelyekben az életből merített szituációk bemutatása után például kábítószert, családi és iskolai erőszakot érintő témákat elemzünk a diákokkal. Sok kritikát kaptunk a traffipaxok működtetésével kapcsolatban, mondván azokat alattomos módon állítjuk fel. Nem arra törekszünk, hogy a büntetések száma növekedjen, célunk a biztonságosabb közlekedés. A megyénkben a mérőeszközöket jól láthatóan helyezzük el. A felállítási helyek meghatározásánál az önkormányzatok és a lakosság igényét is figyelembe vesszük.
- Mire büszke különösen?
- Csökkent közterületen a bűncselekmények száma, ami főleg a nagyobb rendőri jelenlétnek köszönhető.
- Tömegek érkeznek a nyári szezonban a Balatonhoz, ahol az elmúlt években nem történt kiemelkedő bűncselekmény, és megyénkben nem jellemzőek a bűnesetek, szabálysértések. Megyénk az országban a legbiztonságosabbak egyike. Ezt minek tulajdonítja?
- A közbiztonság, a rendőrök viselkedése befolyásolhatja egy térség turisztikai népszerűségét, így felelősségünk is a megye kiemelt idegenforgalmi szerepének megőrzése. Fokozott rendőri jelenléttel, bűn- és baleset-megelőzési programokkal segítjük a vendégek üdülését, hogy ők ezt ne érezzék tolakodónak. A szezonban naprakészen adtunk információkat az alternatív utakról, így nem volt fennakadás a közlekedésben. Állandó ügyeletet látott el a közlekedési osztály, és, ha kellett, operatív intézkedéseket hajtottunk végre a torlódások elkerüléséért. Rendőreink gyalogosan és kerékpárral is teljesítettek szolgálatot, és itt dolgoztak a Készenléti Rendőrség megerősítő erői, a rendőrségi helikopterek. Először alkalmaztuk idegenforgalmi szezonban az egységes európai segélyhívó rendszert, ami jól vizsgázott. A megye tevékenységirányítási központja is kitűnően működött, így egy eseményhez a legközelebb elérhető, megfelelő számú rendőri egységet irányították.
- Mely területen látja úgy, hogy van még tennivalója?
- Folytatjuk a környezet- és természetvédelemben megkezdett munkát. Közös ellenőrzéseket szervezünk ? mint ezt gyakran eddig is tettük ? az erdőkben, a tájvédelmi körzetekben a polgárőrséggel, az illetékes társhatósággal. A tapolcai kapitányság rendőrei tavaly is több orvvadászt elfogtak. A kábítószer-fogyasztás területén elsődleges a megelőzés, a terjesztők felderítése! Prevenciós programoknál a drogambulanciával együttműködünk. A megyei rendőr-főkapitányság és a Pápai Rendőrkapitányság épületének rekonstrukcióját tervezzük 2015 őszére. A pápai épület megújul, a veszprémi új arculatot kap. A füredi kapitányságnál épületbővítés és fűtéskorszerűsítés lesz.
- Mi jelenti a legnagyobb kihívást, feladatot?
- A közbiztonságot megőrizni, javítani, a bizalmat megtartani. Ezt jelzi a Napló éves idegenforgalmi felmérése is, miszerint az emberek számítanak ránk, bíznak bennünk.
- Képes arra, hogy küszöbön belül hagyja munkahelyi gondolatait? Mikor, hogyan töltődik fel?
- Nem lehet itt hagyni a gondolatokat, mindig rendőr maradok. Ha magánemberként is utazom, bemegyek az adott rendőrségre. Szükség van a kikapcsolódásra, amit nekem a futás, az úszás, kerékpározás jelent. Kikapcsolnak, feltöltenek, de gyakran ilyenkor találom meg a megoldást egy-egy kérdésre, amivel egész nap küzdöttem. Újévi fogadalmakat nem szoktam tenni. A rövidebb távú, teljesíthető, konkrét célokban hiszek. Szerencsés vagyok, mert kollégáim partnerek a munkában. Jók a szakmai, emberi kapcsolatok a vezetők és az állomány között. Néha fogcsikorgatva ugyan, de együtt érünk el eredményt. Cél, hogy idén is megmaradjon ez a stabilitás. Kovács Erika