Nem mentség, hogy fűteni kell (Hajdú-Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013.01. 29. - A falopás attól még bűn, hogy nem traktor-szám viszi, hanem esetleg „csak" a vállán cipeli haza az elkövető a más erdejéből lopott portékát. - Tudatosítani kell az emberekben, hogy a lopás, Így a falopás is bűn - nyilatkozott a Naplónak Szalacsi Árpád, a Nyírerdő Zrt. vezérigazgatója annak kapcsán, hogy a vállalatuknak évente milliós károkat okoznak a fatolvajok.

Néha a tanyagazda is „sáros”
Szezonja van a falopásoknak; cipelik vállon, tolják furikon, kerékpáron, szállítják gépkocsival...
A magánerdő-tulajdonosok előszeretettel alkalmazzák a fatolvajok ellen a „bioriasztás" módszerét. Ennek az a lényege, hogy megbeszélik a területükön lévő tanyák népével, hogy amennyiben bármi gyanúsat látnak, hallanak, azonnal értesítsék az erdőtulajdonost.

Irány a rendőrőrs
Az esetek zömében a riadólánc olajozottan működik, bár arra is volt már példa, hogy a tanya gazdája némi ellenszolgáltatás fejében a zsiványok pártjára állt.
„Pocsaj külterületén falopáson értek tetten három helyi férfit a rendőrök. A férfiak engedély nélkül tölgyfát vágtak ki a Töviskes-tanya melletti erdős részből, amit kézifűrésszel daraboltak fel az elszállításhoz. Valamennyiüket előállították a pocsaji rendőrőrsre, ahol meghallgatásukat követően szabálysértési őrizetbe vették őket a nyomozók" - ilyen és hasonló esetekről naponta számolnak be a rendőrségi krónikák télvíz idején.

„Megélhetési bűnözők”
A hideg profizmussal, nagy értékre elkövetett falopás viszonylag ritka, annál gyakoribb az úgynevezett megélhetési bűnözés. Nyilván nem véletlen, hogy azon hajdú-bihari települések nevei tűnnek fel leggyakrabban az ilyen esetek kapcsán a kék hírekben, ahol a szükség nagy úr...

Milliós károk
A Hajdú-Bihar és Szabolcs megyék területén mintegy 60 ezer hektár állami tulajdonú erdőt kezelő Nyírerdő Zrt.-nek évente milliós károkat okoznak a fatolvajok. Alapvetően a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt: a kerületvezető erdészek, vadászok a szokásosnál is több időt töltenek ilyenkor az erdőben. Különösen ügyelünk a védett területeken történő illegális fakivágások megelőzésére, megakadályozására - válaszolta a Napló érdeklődésére Szalacsi Árpád, az erdészeti társaság vezérigazgatója.

Nem ússzák meg
Elmondása szerint a kitermelt fát igyekeznek minél előbb értékesíteni, illetve őrzött helyre vinni, nehogy azután a feketepiacon találjon vevőre az értékes portéka. A településekhez közeli erdőterületek őrzésébe a polgárőrök is a segítségükre vannak. A bűnügyileg leginkább fertőzött területeken a rendőrséggel együtt járőröznek, és igazoltatják a gyanús járművek utasait.
- A vadászok és a mezőőrök szinte kollegiális segítséggel osztják meg velünk az információikat a gyanús esetekről, de köszönet illet minden állampolgárt is, akik az egy-egy kirándulás alkalmával tapasztalt természetkárosítást bejelentik - tájékoztatott a vezérigazgató.
Szalacsi Árpád szerint tudatosítani kell az emberekben, hogy a lopás, így a falopás is bűn.
Nagy István magánerdő-tulajdonos úgy tapasztalja, mintha a rendőrök a mostani télen aktívabbak lennének.
Aktívabbak az igazoltatás terén, hamarabb kiérkeznek egy-egy esethez, és ha kell, házkutatást tartanak a feltételezett elkövetőknél. Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy minden rendben van, de a tendencia mindenképpen javulást mutat - fogalmazott. Petneházi Attila




© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.