2013. február 2. - Magánintézményekbe menekülnek a professzorok • Képzések szűnhetnek meg a távozások miatt Súlyos feladat-ellátási és működési gondoktól tartanak az állami felsőoktatási intézmények vezetői az új nyugdíjazási szabály miatt, amelynek értelmében több száz dolgozótól meg kell válniuk - tudta meg lapunk. Mivel a speciálisabb munkakörökre nagyon nehéz új embert találni, az egyetemek arra készülnek, hogy bizonyos szolgáltatásokat meg kell szüntetniük.
Sok száz egyetemi és főiskolai dolgozót érint a kormánydöntés, amely szerint júliustól megszűnik a közszférában a kettős juttatás, vagyis nem lehet egyszerre nyugdíjat és fizetést is felvenni. Az érintett 62 év feletti oktatók és kutatók választhatnak, hogy tovább dolgoznak-e, ám a technikai alkalmazottakat (például portás, könyvtáros, takarító, adminisztrátor) mindenképpen el kell küldeni, és helyükre nem vehető fel új kolléga.
A Szegedi Tudományegyetemtől akár négyszáz embert is elküldhetnek: kétszáz közalkalmazottat kényszernyugdíjaznak, további kétszáz oktató, kutató pedig április 30-ig nyilatkozik róla, hogy a fizetését vagy a nyugdíját választja - értesültünk az intézmény rektorától. Szabó Gábor szerint kritikus a helyzet, hiszen például az egyetem klinikáin már így is orvos- és nővérhiány van, ezért nem látják, honnan lenne utánpótlás, ha a meglévő dolgozók egy része is elmegy. Márpedig az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók jó része idős - tette hozzá. A rektor kiemelte azt is, hogy a távozó egyetemi oktatók feladatainak átadása rendkívül nehéz lesz, mert sok esetben speciális képzettséget igénylő munkakörről van szó, emiatt akár az is előfordulhat, hogy bizonyos képzések megszűnnek. - A nem oktató munkakörben dolgozó nyugdíjas közalkalmazottak helyére nem vehetünk fel senkit, igaz, lehet kérvényezni a továbbfoglalkoztatás lehetőségét, de a rendkívüli elbírálás szempontjai még nem ismertek - fűzte hozzá, megjegyezve: komoly működési gondokra számítanak, ezért bizonyos átszervezéseket már most megkezdték.
Akár kétszázan is távozhatnak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, az új szabály ugyanis kilencven oktatót és további százharminc, más munkakörben dolgozó közalkalmazottat érint - mondta el lapunknak Szabó Tibor főtitkár. - Előre sajnos nem lehet tudni, hogy az oktatók, kutatók és tanárok közül hányan maradnak közalkalmazotti jogviszonyban, ami már a rövid távú egyetemi humánerőforrás-stratégiát is reménytelenné teszi. A tanszékvezetők, dékánok nem tervezhetnek. Aggasztó az is, hogy az érintett kollégákból sokan a versenytársakhoz: nem állami felsőoktatási intézményekbe, kutatóhelyekre távoznak, ahol nyugdíjukat is felvehetik, és fizetést is kaphatnak - fejtette ki, hozzátéve: nemcsak a különleges szaktudás miatt lesz nehéz a munkaerőt pótolni, de a költségeket is jelentősen megemeli, ha a feladatot nem nyugdíjas közalkalmazott végzi. - Gondot jelent továbbá, hogy nyugdíjas oktatókat megbízási szerződéssel sem szabad foglalkoztatni, ami számos speciális szakterületet igen nehéz helyzetbe hoz. A nyugdíjas professor emeritusok esetében szintén kritikus a helyzet, sokan közülük doktori iskolák kulcsemberei, speciális, az elitképzést meghatározó kurzusok vezetői - tette hozzá.
Szabó szerint nehéz és drága feladat lesz a nem oktatói munkakörben foglalkoztatottak (tanszéki mérnökök, gazdasági ügyintézők, takarítók, vagy az egyedi szakértelmet igénylő félüzemi laborok munkatársainak) pótlása is, hisz az eddigi javadalmazás a nyugdíjat egészítette ki. - Egyes területeken a szolgáltatások megszűnnek, másutt csak jóval alacsonyabb színvonalon folytathatók. A kiszolgáló apparátus gyengülése az oktatási-kutatási alapfeladatokra feltétlenül kihat, számos szervezeti egységben a magas színvonalú képzés és tudományos kutatás ellehetetlenülhet, de legalábbis kínos, hátrányos helyzeteket okozhat, nagyon megnehezítve hallgatóink oktatását, tudományos kutatásainkat - állapította meg a főtitkár.
Nehézségekkel számol a Nyugat-magyarországi Egyetem is; Faragó Sándor rektor lapunknak azt mondta, 1570 dolgozójuk közül 84-et érint az új szabály, azért csak ennyit, mert az elmúlt két év durva forráselvonásai miatt már így is sok nyugdíjas kollégát kellett elküldeniük. - A magasan kvalifikált professzoraink esetében több pénzt jelenthet a nyugdíj, mint a fizetés, ezért tartunk tőle, hogy értékes embereket veszíthetünk el. Mellesleg, ha elveszítjük a nyugdíjas korú kollégáinkat, akkor gondjaink lehetnek az egyetemre vonatkozó akkreditációs követelmények teljesítésével is - fűzte hozzá.
Az egri Eszterházy Károly Főiskolán pontos számot még nem tudtak mondani, de Hauser Zoltán rektor közlése szerint a dolgozók 20 százaléka nyugdíjas korú, ráadásul az érintettek jó része olyan stratégiai szereplő, akit különösen nehéz lesz pótolni.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen az Eduline.hu információi szerint 78 oktató, kutató és tanár jövője kérdéses, további 131 alkalmazottat pedig biztosan elküldenek. CSÓKÁS ADRIENN