Van Gerecse Natúrpark (24 óra)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. 02. 02. - ELISMERÉS - Az Által-ér Szövetség a Magyar Tájdíj első helyezettje Csaknem ötven érintett - önkormányzatok és civil szervezetek, társaságok - együttműködésével létre jött a Gerecse Natúrpark. A címadományozó Ünnepséget Tatán tartották A Gerecse Natúrpark alapító okiratát még január közepén Péliföldszentkereszten, a Don Bosco Szalézi Társaság rend házában látták el kézjegyükkel az együttműködésben érintettek. Tegnap viszont már a 250 éve, a Piarista-rend által alapított tatai iskola száz éve megújult épületében - az Eötvös Gimnáziumban a címadományozó eseményt is megtartották. Aki pedig még a méltató szavak előtt a díszterem ablakából kitekintett, gyorsan megérthette, mit is jelent a Natúrpark. A bámészkodó elé az Öreg-tó, a Tatai vár, a Vértes és Gerecse-hegység lankái, tarajos szirtjei tárulnak, a vértesszölősi előember-telep látképe.
A rangos rendezvényen részt vett dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, dr. Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár, dr. Rácz András környezet- és természetvédelmi helyettes államtitkár, dr. Szaló Péter területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár, valamint Czunyiné dr. Bertalan Judit megyei kormánymegbízott.
A házigazdák nevében Michl Jószef, Tata polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Mint kiderült, a Magyar Táj Díj nyertese is, az általa vezetett civil szervezet, az Átal-ér Szövetség lett.

Itt a legújabb natúrpark
MAGYAR TÁJDÍJ A nyertes az Európa Tanács tájdíjára is pályázhat
A Gerecse Natúrpark címadományozó ünnepségének időpontja pontosan egybeesett azzal az öt évvel ezelőtti döntéssel, miszerint jogrendünkbe beépítették a firenzei konferencián megalapozott Európai Tájegyezményt.
Az Eötvös Gimnázium díszterme zsúfolásig motelt a hivatalos címadományozó ceremóniára, a Magyar Táj díj-átadó ünnepségre. Michl József. Tata polgármestere bevezető gondolataiban az épített és természeti örökség harmóniájának fontosságáról szólt. Kiemelte, városukban méltó módon óvják, védik ezen értékeket és büszkék is rá az itt élők.
- Amit szeretünk, arra jobban is vigyázunk - mondta a barokk kisváros első embere. –Remélem, unokáink is hálával emlékezhetnek majd az elődökre, mert szerethető környezetet hagytunk rájuk.
A köszöntőt követően a Menner zeneiskola növendékeinek ütős együttese tartott ütős bemutatót. Majd a Tatai Kenderke Néptánc együttes műsora ragadtatta tapsra a „publikumot”. Hasonló sikert arattak dr. Fazekas Sándor miniszter szavai is, aki azt hangsúlyozta, hogy a natúrpark létrejöttével a helyi, ám mégis széles kürű összefogás öltött testet.
- Hazánk eme csodálatos, becses tájegysége méltó a címre - mondta a tárca vezetője. - A Duna mentével, a határos borvidékkel, vagy gondoljunk bele, az autópályán naponta milliók közlekednek a Turul „szárnyai alatt". Itt rejtőznek a századok, itt rejtőzik a történelem az épületekben, a tájban...
A vidékfejlesztési miniszter szólt arról is, hogy a Magyar Táj díj győztese képviseli hazánkat az Európa Tanács Tájdíj 2013-as pályázatán. Azaz óriási a tét. Az a hozzájárulás jelenik meg ebben az elismerésben, amelyet a pályázó adott a táj megóvásához. Dr. Völner Pál államtitkár arról tett említést, hogy mind a natúrparki „titulus", mind a tájdíj a természeten, az épített környezeten, a gazdaságon és kultúrán túl elsősorban az emberről szól.
- A cím elérését eredményező lendület remélhetőleg a továbbiakban is kitart - fejezte ki reményét a szakpolitikus. - Amit ez a cím magában rejt, az a kiaknázható lehetőség.
Básthy Béla, a Magyar Natúrpark Szövetség elnöke a zenés-táncos műsorra utalt vissza, amikor kitért arra, hogy az Európa Tanács egy jó „kotta” szerint, bevált módszerek alapján határoz a natúrparkok státusáról, a tájdíj-adományozásról. Sőt, a „koreográfia" is bevált, a környezettudatos nevelésben, a turisztikai vonzerő növelésében, az okszerű vidékfejlesztésben és a természet védelmében szükséges együttműködés az alapja.
- Magyar tájat, magyar ecsettel festeni - szép dolog - utalt az elnök az összefogás erejére.
Dr. Rácz András helyettes államtitkár azt taglalta, hogy a természet- és tájvédelem végre nem akadályozó, hanem integráló tényezővé vált életünkben. Kollégája, dr. Szaló Péter megjegyezte, a táj, nehezen definiálható fogatom. Egy táj soha sincs „kész". Mindig alakul és alakít-ható. Ebben a folyamatban az összhangot kell megteremteni, miként a külön-külön szabályozott ágazati teendők között is. A jövő értéke, a jelen egyensúlya.
A magvas gondolatokat követően Michl Józsefnek, az Által-ér Szövetség elnökének átnyújtotta a miniszter a Magyar Táj díjat, amelyet ennek a civil szervezetnek a pályázata érdemelt ki. Innen már csak egy lépés Európa... Petrik József

Gerecse Naturpark alapító települései
EDDIG megküldött szándéknyilatkozatok alapján a következő önkormányzatok tartoznak a partnerek sorába: Annavölgy, Baj, Bajna, Baját, Csolnok, Dág, Dunaalmás, Epől, Héreg, Kocs, Naszály, Neszmély, Nyergesújfalu, Sárisáp, Süttő, Szomód, Szomor, Tardos, Tarján, Tát, Tata, Tatabánya, Tokod, Tokodaltáró, Úny, Vértesszőlős, Vértestolna.

A Gerecse Natúrpark alapító szervezetei
ÁLTAL-ÉR SZÖVETSÉG, Don Bosco Szalézi Társaság, Duna-lpoly Nemzeti Park Igazgatósága, Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesület, Eszetrgom és Nyergesújfalu Többcélú Kistérségi Társulás, Megyei Soprtszövetségek Szövetsége, Megyei Természetbarát Szövetség, MTESZ  megyei szervezet, Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, Tatai Kistérségi Többcélú Társulás, Tata és Környéke Turisztikai Egyesület, Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás, Természetes Életmód Alapítvány, Vértes –Gerecse  Vidékfejlesztési Közösség, Zöld sziget Kör Természetvizsgáló közhasznú Egyesület, Vértesi Erdő Zrt.





© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.