Minőségi szolgáltatásokkal lehet megtartani a vendég puskásokat - A külföldiek a különleges trófeákért látogatják luxunkat.
Évek óta nem emelkedtek a vadászturizmus árai, mert csak így lehet megtartani a vendég puskásokat. A szomszédos országok vad-kínálata legalább olyan vonzó, mint a magyarországi, legföljebb a szolgáltatások színvonala magasabb - egyelőre - hazánkban. Jövőre a mindenkire érvényes tízéves vadgazdálkodási üzemterv lejártával megnövekedhet a vadászterületek száma és az eddiginél is több társaság közvetlenül értékesítheti szolgáltatásalt.
Az uniós csatlakozást követően már nem számított a trófea export cikknek, így 2004-ben már a vadászatot a 25 százalékos áfa terhelte. Egy ötkilós gímszarvasagancs ára 1000 euróról 1250 euróra emelkedett, és ez nagyon megdrágította á magyarországi vadászatot - mondta Pechtol János, az Országos Magyar Vadászati Védegylet, ügyvezető elnöke. A társaságok, utazási irodák és a vadászvendégek nagyjából egyharmad arányban osztoztak a költségek emelkedésén, így kordában tarthatták az árakat A vadász-idegenforgalomban azonban olyan éles a verseny a szomszédos országokkal, hogy öt-hat éve az árak még az infláció mértékével sem növekedtek. Az ötszázalékos áfa-csökkentés valamelyest mérsékelheti az árakat. A vadászati ágazat éves forgalma három évvel ezelőtt 14 milliárd forint volt, s ennek nagyjából a fele származott bérvadásztatásból. Ezek a számok, éppen a verseny miatt, nagyságrendileg nem változtak.
A német és osztrák vadászvendégek jelentős része már így is átpártolt például Szlovákiába, igaz, helyüket egyre inkább átveszik a spanyol, orosz, szlovák vadászok — jegyezte meg az ügyvezető elnök. A szakember elmondta, a korábbi időszakhoz képest csökkent az olasz vadászok száma is. Pechtol örvendetesnek nevezte, hogy emelkedett a hazai vadászvendégek száma és aránya. Az 50 ezer hazai puskás egyharmada kicserélődött az elmúlt tíz esztendőben. Egyre több tehetős vadász fizet be akár baráti társaságának is bérvadászatra. Egy hétvége 200-300 ezer forintba is kerülhet.
Ma egy kezdő vadász 200-300 ezer forintból fölszerelkezhet, persze egy jobb golyós fegyverrel ez az összeg akár milliósra is fölkúszhat. A szakemberek egy része kifogásolja, hogy a jelenlegi szabályozás szerint az elmúlt évtizedekhez képest alanyi jogon sokkal könnyebb vadászengedélyhez jutni. Vannak, akik ennek tulajdonítják az utóbbi időben megszaporodott vadászbaleseteket is.
A vadász-társaságok és a vadászterület-tulajdonosok bevételkényszere miatt több helyen is elfíatalodott a nagyvad állomány, különösen igaz ez az őz és a gímszarvas esetében. Kilőtték az öreg és a középkorú bakokat, bikákat a trófeájuk miatt, így túlsúlyba kerültek a fiatal egyedek — jelezte a gondokat Pechtol János. Márpedig a vendég vadászok elsősorban a kiváló, érmes és a különleges trófeákért látogatják hazánkat. A híres magyar vadállomány minősége azért még nem szenvedett visszafordíthatatlan csorbát, de rengeteg a tennivaló azért, hogy ez továbbra is így maradjon. Az apróvadállomány sajnos stagnál és egyelőre a fogolyprogram sem hozta meg a várt eredményt.
Jövőre letelik a tízéves üzemtervi ciklus határideje, ami többek között azzal járhat, hogy a mostani 1160 vadászterület száma gyarapodhat - jegyezte meg a védegylet ügyvezető elnöke. A jogszabály szerint a vadászterület nagyságának el kell érnie a legalább 3000 hektáros méretet. A vad az államé, a vadászati jog azonban a földtulajdonosoké. Õk döntik el, hogy haszonbérbe adják-e a területet vagy maguk gyakorolják a vadászati jogot. A nagyobb vadászterületeket így akár több kisebbre is bonthatják, ha a tulajdonosi közösség úgy dönt. A szakember elmondta: a vadásztársaságoknak, vadászterület-tulajdonosoknak a bevételek mellett mindenképpen számolniuk kell a költségekkel is. A vadkár kifizetése mellett a vadtakarmányozás, a hivatásos vadász kötelező alkalmazása, a vadnevelés és védelem sem olcsó mulatság. Némi vigaszt nyújt, hogy az uniós csatlakozást követően az idegenforgalmi irodák részbeni kikapcsolásával a 15-20 százalék jutalék a területen maradhat. Természetesen ehhez az kell, hogy a bérvadásztató megfeleljen a jogszabályi előírásoknak: egyebek mellett szerződést kell kötni a vendég vadásszal, be kell szerezni részére a vadászengedélyt, valamint kötelező felelősség- és baleset-biztosítást kell kötni.
A bérvadásztatás lassan megtérülő beruházás, ezért nem is tolonganak a befektetők az ágazatban. Pedig szomszédainkhoz képest magasabb színvonalú szolgáltatásaink ma is vonzzák az európai vadászokat s ha ezt az előnyünket elveszítjük, a romániai medve vagy a szlovákiai kárpáti gímszarvas, a szerbiai apróvadállomány újabb vendégeket csábíthat el - figyelmeztetett az ügyvezető elnök.
Bihari Tamás