Kétmillió fa az ártereken (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
 2013. 03.23. - VÉDELEM Facsemetéket ültetnek a megyei tározók területén Két, megyénket érintő árvízszint csökkentő tározó készült el a közelmúltban. Az árvizek esetén nagy segítséget nyújtó létesítmények rendeltetésszerű használatának érdekében van még tennivaló. Szakemberek több mint kétmillió facsemetét ültetnek majd az árterületen. Jelenleg a tervezés és az előkészítő munkák zajlanak, ezek szerint ebben az évben megvalósul a gátvédő fásítás - kezdte Donkó Károly. A Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. erdész-igazgatója kiemelte: a leendő árterületen több mint kétmillió facsemete kerül földbe, melyek fontos szerepet játszanak majd a gát szél, hullámverés és jég elleni védelmében.
A faültetést a társaság és a Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. egy pályázat segítségével valósítja majd meg Hanyi-Tiszasülyi, valamint a Nagykunsági árvízcsökkentő tározó területén.
A Hanyi-Tiszasülyi árvízcsökkentő tározó Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye területén helyezkedik el, Tiszasüly, Jászkisér és Pély településeket - közvetlenül mintegy 9200 lakost - érint. A tározó egy rendkívüli árhullám érkezése esetén a vízbeeresztés szelvényében 47 centiméterrel képes csökkenteni a vízszintet.
A Nagykunsági tározó a Kiskörei víztározótól délre, a Tisza és a Keleti-főcsatorna közötti területen helyezkedik el a Tisza bal partján, Szolnok megyében. A tározóval határos települések: Abádszalók, Tiszaroff, Tiszagyenda, Tiszabura, Pusztataskony és Kunhegyes, ezeken a településeken összesen közel 18 500 lakos él. A tározó 99 millió köbméter vizet képes majd befogadni, ez kétszer annyi, mint amennyi a Velencei tóban van, a vízszintet húsz centivel képes csökkenteni majd.
A segítséget nyújtó létesítmények működését pedig csak fokozzák azok a facsemeték melyeket az árterületeken ültetnek majd el. A fák ugyanis csökkentik a víz hullámzását, ez pedig cél az árvízvédekezésben.
A Nagykunsági árvíz-szintcsökkentő tározónál 82 hektár területen mintegy 640 ezer fát, a Hanyi-Tiszasülyi létesítménynél pedig 160 hektáron nem kevesebb, mint egy millió-hatszázezer darab facsemetét ültetnek majd el a munkatársaink - mutatott rá a számokra Donkó Károly. Az erdészigazgató elmondta: a jelenlegi előkészítő, tervezési munkák után nyár elején gyomtalanítás történik, amit a talaj-előkészítés követ, majd november-decemberben helyükre kerülnek a termőhelynek megfelelő őshonos fajok. Így a szürkenyár, kocsányos tölgy, magyar kőris, mezei juhar, vadkörte facsemetéket ültetnek. Rimóczi Ágnes






© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.