Télen képesek a fél erdőt is ellopni (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 7.
BIZTONSÁG Többen is úgy vélik, hogy a mezőőrök mellett vagyonvédelmi cégekre is szükség lehet
Szükség van a termőföldek felügyeletére. Ezzel kapcsolatban mindenki egyetért. Van azonban, hogy a termelők sokallják a nyugalom árát, azt az összeget, amibe a határ mezőőrökkel biztosított ellenőrzése kerül.
A szomszédos Heves megyében a gazdák amellett emeltek szót az elmúlt év novemberében, hogy nem kívánnak tovább fizetni a mezőőrség által nyújtott szolgáltatásért. Szerintük ugyanis az nem biztosítja a vagyonbiztonságot. Ha azt szeretnének, vagyonvédelmi cégeket is fel kell fogadniuk a termések megóvása érdekében. Ez pedig szezonban nagyon nagy kiadást jelent számukra.

- Ez feltehetően egyedi eset lehet - mondta Gombár Mihály, a Földművelésügyi Hivatal megyei vezetője. - Jász-Nagykun-Szolnok megyében ugyanis jól működnek az önkormányzatok által foglalkoztatott mezőőrségek. A megyében két területen: Karcagon és Kisújszálláson dolgoznak a legnagyobb létszámmal.
A helyzet nem mindenütt rózsás. Egy évvel ezelőtt Kunmadarason egy fél magánerdőt vágtak ki a fatolvajok. Karcagon is lopják az erdőket, januártól külön erdőfigyelő szolgálat működik. Együttműködés keretében a mezőőrök is besegítenek ebbe a munkába. A városban és a külterületen több száz hektár erdő van. Ennek jelentős része magántulajdon, és mintegy 80 hektár az önkormányzati.
– Négy-öt fős csoportokban közlekednek a tolvajok, nagyon oda kell figyelni, mert viszik a fát kerékpárral, motorral. Jellemző, hogy gyerekeket küldenek ki, akik előkészítik a terepet a felnőttnek. Máskor meg a felnőtt megy ki előző este, kivágja a fát és megmagyarázza a gyereknek, hova menjen érte – mondta Béres Attila erdész, aki, januártól erdőellenőri feladatokat lát el. - Akit tetten érünk, attól elkobozzuk a fát és visszaadjuk azt az erdőtulajdonosnak, az elkövetővel szemben pedig szabálysértési feljelentést vagy ha a lopott fa értéke meghalad egy bizonyos értéket, büntetőfeljelentést teszünk - tette hozzá.
Kisújszálláson a mezőőrségről szóló törvény hatályba lépésétől, 1997-től kezdve működik a mezőőrség - tudtuk meg Palágyi Gábor polgármestertől. A megalakulással egyetértettek a nagyüzemek tulajdonosai, a szövetkezetek jogutódai egyaránt - mondta. A polgármester szavaiból kiderül, akkoriban is nagy szükség volt rájuk, mivel nagyon elszaporodtak a mezei lopások. Palágyi Gábor hozzátette, a szolgáltatást igénybe vevők részéről esetenként felmerülnek kritikák a díj mértékével kapcsolatban: drágának találják. Ezen az áron azonban már három éve nem emeltek.
A témára még visszatérünk.

Horváth Győző

Összefogás mezőőrökkel a fatolvajok ellen
Az erdőellenőr munkáját naponta hét mezőőr is segíti Karcagon. A figyelőszolgálatra azért volt szükség, mert az erdőket kis tételekben itt is lopták. A rendőrséggel összehangolt munka nagyon eredményes, már több tettenérésük volt. Kedden éjszaka is volt a mezőőröknek egy eredményes elfogása. A város északi részén négy embert értek tetten, akik szervezetten lopták a Füredi útról és az Agyagosi kert hátsó részéből a fát.

MEZÕÕRI SZOLGÁLTATÁS DÍJA 32 FORINT ARANYKORONÁNKÉNT
Kisújszállás által foglalkoztatott mezőőrök száma: 8
Éves költségvetés a működtetésre      14,7 millió forint
Működő mezőőrségek a megyében  18 település
Mezőőrök száma a megyében kb. 60

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.