Hejcehurca (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 11.
Bemutatták azt a köszönőlevelet, melyet az egyik áldozat családja írt a mentésben résztvevő férfiaknak
Lévai Csaba saját terepjárójával szállította a roncsokhoz a hóban elakadt mentőket, a tragédia éjszakáján a szinte járhatatlan hegyi úton tűzoltóberendezéseket, hordágyakat és üzemanyagot vitt a mentést végző embereknek. Kormos Péter szintén részt vett a munkálatokban, az általa vezetett erdei iskola épületében pedig szlovák katonák és hegyi mentők számára biztosított szállást, meleg ételről, italról is gondoskodott. Bár a magyar parlamentben nemrégiben hét hejcei – köztük Rohály Géza polgármester – kitüntetést és pénzjutalmat vehetett át a miniszterelnöktől a szerencsétlenség idején tanúsított helytállásért, a két említett férfi – furcsa módon – nem volt az elismerésben részesítettek között.

A sajtótájékoztatót azonban nem ezért tartották. A média képviselőinek elmondták, nehezményezik, hogy egyes híradásokban úgy mutatják be őket, mintha a tetteikért valamiféle anyagi juttatást várnának el. Azt pedig egyenesen felháborítónak tartják, hogy a polgármester és egyes helybéliek nemcsak hogy nem ismerik el tetteiket, hanem még azt is kétségbe vonják, hogy egyáltalán segédkeztek a mentésben. Elmondásuk szerint Rohály Géza olyan „katasztrófaturistáknak” nevezte őket, akik „utólag a markukat tartják” és kétes értékű médiaszereplésre vágynak. Lévai Csaba hangsúlyozta, őt a szerencsétlenség után egy szolgálatban lévő egészségügyi dolgozó kérte meg, hogy segítsen a község határában elakadt mentősöknek, s bár ez nem lett volna kötelessége, egész éjszaka a Borsó-hegyen dolgozók rendelkezésére állt. Az akkor eszébe sem jutott, hogy ezért bármiféle jutalmat érdemelne. Igaz, azt sem gondolta, hogy a segítségét egyesek nem méltányolják, sőt azzal vádolják meg, hogy pénzért hordta a tragédia helyszínére a katasztrófaturistákat. Kormos Péter elmondta, az erdei iskolát Havril András, a magyar honvédség vezérkari főnökének a kérésére bocsátotta a katonák rendelkezésére. A polgármester nyilatkozatát ezért ő is etikátlannak és érthetetlennek tartja.
A sajtótájékoztatón a férfiak azt is elmondták, a szlovák hadsereg katonái többször is méltatták cselekedeteiket, és az eperjesi búcsúztatóra is meghívták őket. A média képviselőinek bemutatták azt a köszönőlevelet is, melyet a szerencsétlenség egyik áldozatának családja írt Lévai Csabának. Rohály Géza polgármester lapunknak úgy nyilatkozott, a hat hejcei polgárt ő terjesztette fel kitüntetésre, azok közül választott, akik az irányítása alatt dolgoztak, és akiket erre az elismerésre méltónak ítélt. A lista összeállításakor Lévai Csaba neve szóba sem került. A polgármester munkáját pedig a megyei védelmi bizottság elnökének javaslatára díjazták. A szerencsétlenség után egyébként Juraj Li¹ka volt szlovák hadügyminiszter is a községben járt, és 12 helybélit tüntetett ki. A polgármester elmondása szerint ezeket az embereket is a falubeliek segítségével választották ki, s a felterjesztettek között szerepelt Kormos Péter és Kovács Attila neve is. Az elismerést egyébként egyikük sem kívánta átvenni. Kovács Attila, aki segített a szerencsétlenül járt szlovák gép felkutatásában, a tegnapi sajtótájékoztatón nem vett részt. Információink szerint a tragédia helyszínén látottakat eddig nem tudta feldogozni, ezért jelenleg is pszichiátriai kezelés alatt áll.

LECZO ZOLTÁN

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.